Üretilen iç çarpımlar
Generated inner products
  1. Tez No: 589105
  2. Yazar: EZGİ DENİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, bir üreteç yardımıyla reel sayılar cismine eşdeğer olan, sıralı cisimlerde değer alan ve üretilen iç çarpımlar diye adlandırılan dönüşümler tanımlanmıştır. Bu tanımdan yola çıkarak klasik iç çarpım uzay teorisinin bir genişlemesi olarak üretilen iç çarpım uzaylarının temel özellikleri incelenmiştir. Seçilen üreteçlere göre üretilen vektör uzaylar ve üretilen iç çarpım uzayları incelenmiş, yeni kavramların farklılıkları ortaya çıkarılmış ve bu kavramlar üzerine birtakım sonuçlar verilmiştir. Üretilen iç çarpım uzaylarının yapısının operatörlerin karakteristik özelliklerini belirlediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, transformations, which are equivalent to real numbers with a generator, are called the inner products which are valued and produced in sequential objects. Based on this definition, the main characteristics of the inner product spaces produced as an expansion of the classical inner product space theory were investigated. The vector spaces produced according to the selected generators and the inner product spaces produced were examined and the differences between the new concepts were revealed and some results were given on these concepts. It has been shown that the structure of the inner product spaces produced determines the characteristics of the operators.