Teraryumların insan psikolojisi üzerindeki etkileri
The effect of terrariums on human psychology
  1. Tez No: 589108
  2. Yazar: SEDA NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE PINAR KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, doğanın ve doğal öğelerin insan psikolojisine yönelik yarar sağlamadaki faydaları ile ilgili çalışmalara dayanmaktadır. Çalışmada; iç mekan ortamına doğayı dahil etmek için kullanılabilen teraryum uygulamalarının insanların duygu durumu üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bir çiçekçilik firmasının düzenlediği teraryum etkinliklerine katılım sağlayan deneklerin, teraryum uygulaması öncesi ve sonrası psikolojik durumları Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği aracılığıyla ölçülmüş ve uygulama sonrasında pozitif duygu boyutu ortalamasının arttığı ve negatif duygu boyutu ortalamasının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular, teraryum uygulamasına katılarak insan-bitki etkileşiminin sağlanabileceğini ve bunun da insanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on other researches regarding the benefits of nature and natural elements in providing advantages to human psychology. The aim of the study is to investigate the effects of terrarium planting activities —a way of bringing nature into interiors— on human psychology. The psychological states of the subjects who participated in terrarium planting activities, organized by a floriculture company, were measured by means of the Positive and Negative Affect Scale before and after the activity. It was found that the positive affect of the subjects increased while their negative affects decreased after the activity. The findings reveal that a participation at a terrarium planting activity would provide human-plant interaction, which in turn, would have a positive effect on the psychology of human beings.