Boşanma sürecindeki bireylerin sosyal destek açısından araştırılması (İstanbul Anadolu Adliyesi örneği)
Investigation of individuals in divorce process in terms of social support; İstanbul Anatolian Courthouse example
- Tez No: 589109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKİM BEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma İstanbul ili Anadolu Adliyesine başvurmuş boşanma sürecinde olan bireylerin sosyal destek algılarını öğrenmek için yapılmış nicel bir çalışmadır. Türkiye'de ve dünyada boşanma oranları gittikçe artmaktadır. Özellikle son on yılda boşanma oranlarının hızlı yükselişi beraberinde birçok sorun yaratmaktadır. Bu noktada boşanma sürecinde olan bireylerin sosyal desteklerinin ne düzeyde olduğu, bu sürecin getirdiği sorunlarla baş edilmesinde kimlerden destek aldıklarının araştırılması gerektiği düşünülmüştür. Boşanma süreci kuşkusuz zor bir süreç olmakta olup bu sürecin getirdiği olumsuz durumların sağlıklı bir şekilde çözülmesi, bireyin yaşamına devam edebilmesi, bu çalışmaların önemini arttırmaktadır. Araştırma sonucu elde edilecek veriler doğrultusunda; boşanma süreci başlamadan önleyici çalışmalar ve süreç içerisinde koruyucu çalışmalara imkân sağlanarak, boşanmayla birlikte bireylerin yeni yaşamlarına uyumları sağlıklı bir zemine oturtulabilir. Bu amaçla boşanma sürecindeki bireylerin sosyal destek algıları ile çeşitli demografik veriler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın genel amacı; boşanma sürecindeki eşlerde sosyal destek algılarının incelenmesidir. Ek olarak; araştırma kapsamında, bu kişilerin yaşları, cinsiyetleri, mesleki durumları, sosyo-ekonomik durumları, eğitim durumları, evlilik problemlerini çözmek için yardım alma durumları, şiddete maruz kalıp kalmaması gibi durumlar ile söz edilen değişkenler arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırmaya İstanbul Anadolu Adliyesi Aile Mahkemeleri'nde boşanma davaları sürmekte olan 129 kadın ve 71 erkek katılmıştır. Mahkeme sürecinde yüz yüze yapılan görüşmelerde katılımcılara 'Kişisel Bilgi Formu ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği doldurularak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir ve anlamlılık düzeyi olarak 0.05 kullanılmıştır. Ayrıca ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, Mann Whitney U Testi, KruskalWallis H Testi, Mann Whitney U Testi, Sperman Rho Korelasyon Katsayısı Tekniği, Cronbach's Alpha Katsayısı tekniği ile değerlendirilmiştir. Araştırmada boşanma sürecinde olan bireylerin algılanan sosyal destek algıları ile yaş, cinsiyet, meslek, şiddet görme durumu ve evlilik problemlerini çözmek için yardım alma değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemekte olup eğitim durumu ve sosyo-ekonomik değişkenlerinde anlamlı bir farklılık olduğu araştırma bulgusunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a quantitative study to make the perception of social support of individuals in divorce chamber sapplied to the Anatolian Courthouse in Istanbul. Turkey and the world of divorce is increasing. The rapidrise in divorce rates for ten year sahead of the son lead stop problem sahead. Inthisroom, I think that individuals with a divorce history should be in vestigated for their perception of divorce language social support and who received support from the head of the place where they were brought. The process of divorce is undoubtedly a difficult process and the return of the situation is solved in a healthy way, the continuation of the individual's life increases theim portance of the sestudies. Research results can be obtained. The divorce process begins, open sits for egrounds, continue sits functioning, and with the divorce, the individuals adapttotheirnew lives on a healthy basis. The perceptions of social support of individuals on your divorce phone on this page and links on various demographicpages. The general purpose of there search; is to examine perceptions of social support in spouses in divorce process. Inaddition; In the scope of there search, age, gender, occupational status, socio-economic status, education status, status of getting help to solve marital problems, whether they are exposed toviolenceor not, and there lation ship between the sevariables are discussed. 129 femaleand 71 maledivorcecases in the Istanbul Anatolian Courthouse Family Courts participated in the study. In the face-to-face interviews during the court process, the participants were filled in the Personal Information Form and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support. The data were evaluated in SPSS 22.0 package program and 0.05 wasused as thelevel of significance. Inaddition, mean, standard deviation, frequency, percentage, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, Mann Whitney U Test, Sperman RhoCorrelation Coefficient Technique, Cronbach's Alpha Coefficient technique wereevaluated. Inthestudy, perceived social support perceptions of divorce individual sandage, gender, occupation, violence and getting help to solve marital problems did not show a statistically significant difference according to the variables of education and socio-economic variables were obtained in the research findings.