İn vitro koşullarda su bitkisi Ludwigia ovalis ve Gratiola viscidula'nın rejenerasyonu
İn vitro regeneration of water plant Ludwiga ovalis and Gratiola viscidula
  1. Tez No: 646129
  2. Yazar: TUBA ALTUNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ludwigia ovalis ve Gratiola viscidula bitkisi kullanım açısından zengin bir bitkidir. Yüksek verim ve biyomas üretimi için ekonomik bir bitkidir. . Ludwigia'nın Üretim süreci kısa sürer ve belirli bir yüksekliğe kadar büyür. Ülkemizde Irmak yatakları 23.250 dekardır. Türkiye'de bu tür arazilerde kültür bitkisi yetiştirilmektedir. Ludwigia ve Gratiola'nın özellikle sevdiği bu sulak alanlar değerlendirilebilir. Ayrıca, bu bitkiler, fitoremediasyon için de kullanılmaktadır. Atık sularda ki ağır metalleri absorbe etmesi, hayvan yemi ve silaj preparasyonunda kullanılması ve in vitro koşullarda üretimi sağlanarak süs bitkisi, teraryum bitkisi, ve yaralardaki enfeksiyonu nötralize etme görevi il potasyum açısından zengin olan yapraklarının kullanılması L.ovalis ve G.viscidula'nın biyoteknolojik alanda çeşitliliğini gösterir. Bu çalışmanın amacı, su bitkisi, teraryumlar için ve süs bitkisi olarak kullanılan, maliyeti pahalı olan ve diğer çeşitli amaçlar için kullanılan L.ovalis ve G.viscidula bitkilerinin, in vitro koşullarda optimizasyonunu sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Ludwigia ovalis and Gratiola viscidula plant is a plant rich in use. It is an economical plant for high yield and biomass production. Production process of Ludwigia takes a short time and grows to a certain height. River beds in our country dekardır.türkiye 23,250 plants are grown in culture in such terrain. These wetlands, especially loved by Ludwigia and Gratiola, can be considered. In addition, these plants are also used for phytoremediation. To absorb heavy metals in wastewater, to be used in animal feed and silage preparation and to provide the production of in vitro conditions by using ornamental plants, terrarium plants and the leaves that are rich in potassium in the biotechnological area of L.ovalis and G.viscidula. shows variety. The aim of this study is to optimize the optimization of L.ovalis and G.viscidula plants used for aquatic plants, terrariums and ornamental plants, which are expensive and used for various other purposes.