Kriz yönetiminde istihbarat birimlerinin fonksiyonları ile güvenlik politikaları
Functions of intelligence units and security policies in crisis management
  1. Tez No: 589152
  2. Yazar: OSMAN DAĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Geçmişte ve günümüzde krizler örgütlerin her zaman karşısına çıkmış ve hayatın kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu amaçla, örgütlerin yaşamlarını olumsuz yönde etkilememesi için krizlerin başlamadan önlenmesi, ortaya çıkan krizlerin en az zararla bertaraf edilmesi ve krizlerin olumlu yöne tedvir edilmesi temel amaç haline gelmiştir. Kriz ortamından kurtulmanın ve süreçten en az etkilenmenin yolu kriz yönetiminden geçmektedir. Kriz yönetimi ayrı bir yönetim şekli olup içerisinde birçok dinamikliği barındırmaktadır. Bu dinamiklerin başında da istihbarat ve güvenlik bağlamında güvenlik politikaları gelmektedir. İnsanoğlunun dünyaya gelişiyle beraber keşfetmiş olduğu en güçlü silah bilgidir. Bilgi silahına sahip olan örgütler bilgi sayesinde gücü, kuvveti ve hakimiyeti de ellerinde bulundurmaktadır. İstihbaratın bilgi edinme ihtiyacının bir sonucu olduğu düşünüldüğünde bu alanda güçlü olanlar yaşamda da her zaman güç rüzgarını arkasına almıştır. İstihbarat bir süreçtir. Özellikle kriz yönetimi döneminde kullanılan istihbarat fonksiyonları bu sürecin bir parçasıdır. Güvenlik ise ihtiyaç bağlamında değerlendirildiğinde ilkel ama güç, korunma, bağımsızlık ve egemenlik açısından temel bir argümandır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de örgütler güvenlik zırhına her zaman ihtiyaç duymuştur. Bu ihtiyacı karşılamada ulusal çıkarlar başta olmak üzere örgütler, gelebilecek tehditlere karşı nasıl ve ne şekilde bir plan yapılması gerektiğinin kılavuzu niteliğinde olan güvenlilik politikalarını kullanmaktadır. Özellikle istihbarat birimleri tarafından kriz çözme ve kriz çıkarma yöntemleri arasında kullanılan istihbarat faaliyetleri ve fonksiyonları, güvenlik ve güvenlik politikaları geçmişte ve günümüzde önemini korumakla beraber gelecekte de ehemmiyetini devam ettirecektir.
Özet (Çeviri)
Crises in the past and present have always been confronted by organizations and have become an inevitable part of life. For this purpose, it is the main objective to prevent crises before they begin, to eliminate the crises with the least harm and to treat the crises in a positive way in order not to affect the lives of organizations negatively. Crisis management is the way to get out of the crisis environment and to be least affected by the process. Crisis management is a separate form of management and contains many dynamics. Security policies in the context of intelligence and security are the most important of these dynamics.Knowledge is the most powerful weapon that mankind has discovered with the arrival of the world.Organizations that possess the weapon of knowledge also possess power, power and domination through knowledge. Considering that intelligence is a result of the need for information, the strong ones in this field have always taken the wind of power behind in life. Intelligence is a process. Particularly, intelligence functions used during crisis management are part of this process.Security is a primitive but fundamental argument in terms of power, protection, independence and sovereignty. In the past, organizations have always needed security armor. In order to meet this need, organizations, especially national interests, use security policies that guide how and how to plan against threats. In particular, intelligence activities and functions, security and security policies used by intelligence units between crisis resolution and crisis extraction methods will remain important in the past and present, but will continue to be important in the future.