The impacts of transtransformation leadership on employees creativity, in independent directorate of local governance (IDLG)
Dönüşümsel liderliğin çalışanın bağımsız yerel yönetişim müdürlüğündeki yaratıcılığına etkisi (BYYM)
  1. Tez No: 589153
  2. Yazar: MANOOCHEHR MALİKZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL MİNE TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Organizasyonlardaki çağdaş taleplerden biri yeni bilgi ve yenilikler yaratma ihtiyacıdır. Yaratıcılık gelişim süreçlerinin önemli parçasıdır. Bu araştırma , dönüşümcü liderlik Bağımsız Yerel Yönetim Müdürlüğünde çalışanların yaratıcılığını etkiler (BYYM) ve bu tür araştırmalar nadiren Afganistan hükümeti ve sivil toplum Organizasyonlarında yapılır. Bu yüzden bu araştırmanın amacı, dönüşümcü liderliğin BYYM deki çalışanın yaratıcılığına olan etkisini anlamaktır. Bu nedenle bu araştırma için şu soru çıkar; dönüşümsel liderlik BYYM'de çalışanların yaratıcılığını etkiliyor mu? Ek olarak bu çalışma dönüşümsel liderliğin hangi karakterlerinin vurgulandığını tanımayı amaçlamaktadır. Liderlerin yaratıcılık için personeli uyandırmak için nasıl tepki vermeleri gerektiğidir. Bu araştırma iki değişken içermektedir. Bağımsız değişken olarak dönüşümsel liderlik ve çalışanın yaratıcılığını bağımlı değişken olarak, Mevcut araştırma stratejilerine ilişkin literatüre katkı sağlayacaktır. Bu iddiaları öğrenmek için, Bu araştırmaya BYYM'nin yüksek, orta ve düşük yönetim seviyelerinde çalışan toplam 189 çalışanı katılmıştır. Veri toplama bakımından, bir anket hazırlanmış ve çalışanlara dağıtılmıştır. Pearson testinden değişkenler arasındaki korelasyon ve değişkenlerin etkilerinin karşılaştırılması için regresyon testi kullanarak dönüşümsel liderliğin çalışanların yaratıcılığına etkilerini ampirik olarak değerlendirilmiştir. Anketi aldıktan sonra, Her bir sorunun cevabı analiz için SPSS programına girilmiştir. Bu araştırmanın yöntemi sayısal bir araştırmadır ve açıklayıcı ilişkisel araştırmadır. Sonuçlar, dönüşümsel liderlik ile çalışanın yaratıcılığı arasında olumlu bir etki olduğunu ortaya koydu. Bu araştırmanın pratik uygulamaları, dönüşümsel liderlerin takipçilerin yaratıcılığına destek olmalarıdır. Bu nedenle BYYM liderliği, süpervizörler, takım liderleri ve yöneticiler gibi insan kaynakları için eğitim ve çalıştaylar çalışmaları yoluyla dönüşümsel liderliği benimsemek ve yatırım yapmak için değerli olabilir.
Özet (Çeviri)
One of the contemporary demands in organizations is the need of creating new knowledge and innovations. Creativity is essential parts of development processes. This research is, transformational leadership impacts the creativity of employee's at Independent Directorate of Local Governance (IDLG) and such researches are rarely done in Afghanistan governmental and non-governmental organization so the main purpose of this research is to understand the impact of transformational leadership on employees creativity at IDLG. Therefore the main question for this research rise up such as; does the transformational leadership impact the creativity of employees at IDLG? In addition, the study aims at recognizing what characters of transformational leadership are emphasized as well as how leaders should react to provoke the staff for creativity. This research includes two variables transformational leadership as independent variable and employee's creativity as dependent variable, which will contribute to the current literature on research strategies. To find out these claims, a total number of 189 of employees who were high, mid and low management levels of IDLG took part in this research. For the sake of data collection, a questionnaire was designed and then distributed to the employees. Correlation between variables from Pearson test and Regressions test for comparison of variables impacts for each other are used to empirically assess the impacts of transformational leadership on employees creativity. After obtaining the questionnaire, the answers for each question were entered to SPSS program for analysis. The method of this research is a quantitative research in nature, and a descriptive correlational research. The results revealed that there is a positive impact between transformational leadership and employee's creativity. Practical implications in this research is that the transformational leaders promote follower's creativity, so the IDLG leadership may find it valuable to adopt and invest on transformational leadership through training and workshops for its human resources such as supervisors, team leaders and directors.