15-19 yaş arası erkek futbolcularda denetim odaklarının pozisyonlara göre belirlenmesi
The determination locus of control according to possitions in between 15-19 ages male soccer players
  1. Tez No: 589170
  2. Yazar: CANER UZUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada 15-19 yaş arası erkek futbolcuların oynadıkları pozisyonlar ile denetim odakları ilişkisinin iç denetimlilik ve dış denetimlilik açısından bilimsel bir yaklaşımla incelenmesi amaçlanmıştır. Oyuncuların başarı ve başarısızlık kavramlarını algılama şekilleri ve yorumlamaları ile denetim odaklarının yönünü oyuncuların oynadıkları pozisyona göre belirlemek çalışmanın ana problemini oluşturmaktadır. Çalışmanın evrenini Adana ili akademik ve amatör lig futbol kulüpleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise 2018-2019 sezonu akademik ve amatör ligde futbol oynayan 15-19 yaş arası toplam 174 erkek futbolcu oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Wingate Sporda Başarı Sorumluluğu Ölçeği ve sporcu bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kruskal Wallis testi, ilişkileri belirlemede Spearman korelesyon analizi kullanılmıştır. Verilerin anlamlılık değeri (p0.05). Oyuncuların oynadıkları pozisyon ile WSBSÖ'den elde ettikleri puanlara göre denetim odaklarının yönü arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Ayrıca, oyuncuların yaş, kardeş sayısı, aile aylık geliri, spor yapma yılı, haftalık antrenman gün sayısı değişkenlerine göre; WSBSÖ'den elde edilen puan ortalamaları arasında anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between the positions played by male football players between the ages of 15-19 and the locus of control with a scientific approach in terms of internal auditing and external auditing. The main problem of the study is the way in which players perceive and interpret the concepts of success and failure as well as to determine the direction of locus of control according to positions of the players. The universe of the study consist of academic and amateur league football clubs in Adana. The sample group consist of 174 male players between the ages of 15-19 playing football the in the academic and amateur league 2018-2019 season. Wingate Sport Responsibility Scale and athlete information form were used as data collection tools. Kruskal Wallis test was used for data analysis and Spearman correlation test was used to determine relationship. The significance value of the data was avaluated as (p0.05). It was determined that there was no significant difference between the positions of the players and the mean scores obtained from the WSARS (p>0.05). It was determined that there was no significant relationship between the positions of players and the locus of control according to the scores obtained from WSARS (p>0.05). In addition there was no significant between the players age, number of siblings, family mounthly income, year of doing sport, number of weekly training days and mean scores obtained from the WSARS (p>0.05).