Hermıte-hadamard tipli bazı eşitsizlikler ve süreklirasgele değişkenlerin momentleri için uygulamaları
Some hermite-hadamard type inequalities and its applicationsfor moments of continuous random variables
- Tez No: 589171
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ordu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eşitsizlikler ve olasılık teorisinin tarihsel gelişimini veren bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde tezde kullanılan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde konveks fonksiyonlarla ilgili Hermite - Hadamard tipli bazı integral eşitsizlikleri ve bu eşitsizliklerin sürekli rastgele değişkenlerin momentleri için bazı uygulamaları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter it is given an introduction historical development on inequalites and probability theory. We given some definitions and theorems which are used in this thesis in the second chapter. In the third chapter, it is given some Hermite -Hadamard type integral inequalities for convex functions and their some applications for moments of continuous random variables. It is given results and propositions in the fourth chapter.