How institutionalization affects social movements?: Social movements organizations
Kurumsallaşma sosyal hareketleri nasıl etkiler?: Sosyal hareket örgütleri
  1. Tez No: 589172
  2. Yazar: EYÜP ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sosyal hareketler toplumsal değişimin önemli aktörleridir. Sosyal hareketlerin son zamanlardaki seyrine bakıldığında, sosyal hareket dinamiklerinin ve dahası hareketi meydana getiren bileşenlerin maruz kaldığı en büyük değişimin hareketin örgütlenme pratikleri ile ilişkili olduğu söylenebilir. Sosyal hareketlerin alışılagelmiş örgütlenme pratikleri son dönemlerde bir değişim içindedir. Bu değişim aslında kurumsallaşma ya da profesyonelleşme süreçleri olarak da adlandırılabilir. Bu tez kurumsallaşmanın sosyal hareketler üzerindeki etkilerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda tez kapsamında kurumsallaşma ile sosyal hareket dinamikleri arasındaki ilişki irdelenmiştir. İlk olarak sosyal hareket kuramları kurumsallaşma ve örgütlenme bağlamında tartışılmış, daha sonra kurumsallaşma kavramı ve bununla ilişkili olarak sosyal hareket örgütleri incelenmiştir. Son olarak kuramsal düzeyde yürütülen tartışmanın sonuçları yapılan saha çalışması aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social movements are important actors of social change. Looking at the recent course of social movements, it can be said that the greatest change in the dynamics of social movement and, moreover, the components that make up the movement is related to the organizing practices of the movement. This change may in fact be called institutionalization or professionalization processes. This thesis aims to explore the effects of institutionalization on social movements. In this context, the relationship between institutionalization and social movement dynamics has been examined. Firstly, social movement instruments were discussed in the context of institutionalization and organizing, then the concept of institutionalization and related social movement organizations were examined. Finally, the results of the discussion conducted at the theoretical level were analyzed through a field study.