Vibration analysis of structures using substructure synthesis
- Tez No: 6805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. NEVZAT ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
altyapı sentezi kullanarak yapıların titreşim çözümlemesi ÇETINKAYA, Nadir Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: DoçJDr. HJKTevzat özgüven Yardımcı Tez Yöneticisi: DocDr. Mehmet ÇALIŞKAN Sayla, Şubat 1989 ÖZET Bu çalışmada, büyük.ye karışık yapıların titreşim çözümlemesi için kullanılan altyapı sentezi yöntemleri incelendi. Temel altyapı sentez yöntemleri kapsam olarak Ye Rayleigh-Ritz yaklaşımı altyapı sentezleri içinde incelendi. Dinamik küçültme ile altyapı sentezi ve Guyan azalması kullanarak yapıların serbest titreşim analizi için kullanılan bilgisayar programı, altyapı sentezinde Rayleigh-Ritz yaklaşımının kullanılması ile geliştirildi. Çeşitli deneme vektörleri dikey Chebyshev polinomları, Hermite polinomları, Laguerre polinomları ve trigonometrik fonks^onlarmdan elde edildi.Yeni yaklaşımın doğruluk derecesi ve hızı hazırlanan program ile araştırıldı. Lama ve plakaların eğilme problemlerinde çeşitli dikey fonksiyonlar kullanıldı. Çeşitli sayıda Ritz vektörleri ve altyapının doğal frekansların doğruluğu ve hesaplama zamanları -üzerindeki etkileri incelendi. Anahtar Kelimeler : Yapı Dinamiği, Sonlu eleman yöntemi, Altyapı sentezi Rayleigh-Ritz yöntemi, Guyan azalması, Dinamik küçülme, özdeğer problem. 6t3k*v £ociur 6ZÇ,o\.04r 71
Özet (Çeviri)
VIBRATION ANALYSIS OF STRUCTURES BY USING SUBSTRUCTURE SYNTHESIS ÇETÎNKAYA, Nadir Faculty of Engineering Mechanical Engineering Department, fcLSc. Thesis Supervisor: AssocProfDr. HJîevzat ÖZGÜVEN Co-Supervisor: AssocProfDr. Mehmet ÇALIŞKAN 154 Pages, February 1989 ABSTRACT In this study, substructure synthesis methods developed for vibration analysis of large and complex structures are studied. The basic techniques used in the development of substructure synthesis concept are overviewed, and the use of Rayleigh-Ritz approach in substmcturing techniques is investigated. A computer program for free vibration analysis of structures by substructure synthesis method with dynamic condensation and Guyan reduction is improved incorporating Rayleigh-Ritz approach in substructure synthesis method. Several trial vectors obtained by discretizüıg orthogonal jRmctions like Chebyshev polynomials, Hermite polynomials, Lagüerre polynomials and trigonometric amotions are used in the Rayleigh-Ritz approach. mThe computer program prepared is used to demonstrate the accuracy and the speed of the new approach. Different orthogonal functions are employed in the analysis of beam and plate bending problems. The eflects of number of Rits vectors and number of substructures on the accuracy of natural frequencies and the computation times are also investigated. Key Words; Structural dynamics. Finite element method, Substructure synthesis, Rsyieigh-Rits method, Guyan reduction, Dynamic condensation, Eigenvalue problem. IV