Kemoterapi alan kanserli hastalar ve yakınlarının yaşam kalitesi ve yaşam kalitesini etkileyen faktörler
Quality of life and factors that affect the quality of life whom patients with cancer that take chemotherapy and their relatives
- Tez No: 58920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN BEDÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Araştırma, kemoterapi alan hastalar ve hasta yakınlarının yaşam ka litesi ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. 8 ay süresince (Temmuz 1995 - Şubat 1996) Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Poliklinik Tedavi Ünitesi'ne kemoterapi için gelen 100 kanserli ve 100 hasta yakını örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak hastaların ve hasta yakınlarının tanıtıcı özelliklerine ilişkin soruların yer aldığı anket formları ile hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini ölçmek için Rolls-Royce Modeli Yaşam Kalitesi Skalası kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için uygun is tatistiksel yöntemler kullanıldı. Değerlendirme sonuçlarına göre; hastaların yaşam kalitesinde has talık tanısı, yaş, cinsiyet, medeni durum ve kemoterapi hakkında bilgi du rumlarının etkili olmadığı, eğitim durumu, meslek, hastalık nedeniyle maddi sıkıntı yaşama durumu, sosyal güvence, destek olan yakınlar, hastalık süresi ve kemoterapi süresinin yaşam kalitesini etkilediği görülmüştür. Hasta yakınlarının yaşam kalitesinde ise hasta ile aynı evde oturma durumu, hastalık süresi ve kemoterapi hakkındaki bilgi durumlarının etkili olmadığı görülürken; yaş, cinsiyet, medeni durum, meslek, maddi sıkıntı yaşama durumu, sosyal güvence, hastaya yakınlık derecesi ve kemoterapi süresinin yaşam kalitesini etkilediği belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmacı tarafından hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik olarak, sağlık çalışanlarına önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kanserli hasta, Yaşam Kalitesi, Hasta Yakınları/Hasta ailesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This descriptive study was conducted to investigate how people with cancer and their relatives describe their Quality of Life (QOL) and to examine factors that affect this quality. The sample of the study consists of 100 patients with cancer and 100 of their relatives who come for chemotherapy at Policlinic Therapy Unit, Application and Research Hospital, Medical Faculty, Ondokuz Mayis University for a period of 8 months (July 1995 - April 1996). For data collection, questionnaires constituting of questions about the background characteristics of the patients and their relatives have been used. To measure the QOL, the Rolls-Royce Model's scale of QOL was used. For the evaluation of the data collected, the proper statistical tests were used. According of the results of this study; cancer type, age, sex, marital status and knowledge about chemotherapy had no impact on QOL in patients with cancer, while education in years, employment, economic distress, social support, family support and the period of ill and chemotherapy had impact on the patients' QOL. While it seems, that home-sharing with patients, the period of ill and knowledge about chemotherapy had no impact on the QOL of patients' relatives; age, sex, marital status, employment, economic distress, social support, degree of concerns to patient and the period of chemotherapy had impact on the QOL of patients' relatives. In line with the results of this study, suggestions about the improvement of the QOL of the patients and their relatives were made to the health workers by the researcher. Key words : Patient with cancer, Quality of Life, Patient's relatives/family.