Masajın ağrıyı giderme ve endorfin salınımı üzerine etkisi
Effects of massage on pain and the blood endorphine levels
  1. Tez No: 58921
  2. Yazar: GÜLTEN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Deneysel tipteki araştırma, masajın ağrıya ve beta-endorfin düzeyine etkisini belirlemek amacıyla planlanmış ve uygulanmıştır. Manisa Devlet Hastanesi Ortopedi ve Dahiliye servislerinde uzun süre yatmaya bağlı sırt ağrısı olan, okuma yazma bilen, bilinci açık, iletişim kurabilen 20 yetişkin hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, aşağıda belirtilen değişkenleri içeren soru kağıdı; masaj öncesi ve sonrası kullanılan Visual Analog Skala ve kan beta-endorfin düzeylerini ölçmek amacıyla alınan kan örnekleri ile toplanmıştır. Anketin içerdiği sosyo-demografik değişkenler, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve meslek; diğer değişkenler ise, hastaların hastaneye yatmadan önceki ağrı deneyimleri, ağrılarının yoğun olduğu zamanlar, ağrıyı gidermek için yaptıkları uygulamalar, ağrıyı ifade etme biçimleri, ağrılarını haber verdikleri sağlık personeli, ağrıları olduğunda yardım almak istedikleri sağlık personeli, ağrıyı gidermede sağlık personelinden ne tür yardım aldıkları ve ağrıyı başlatan nedenlerdir. Hastalara, araştırmacı tarafından 20 dakika süreyle masaj uygulanmış, her hastadan masaj öncesi ve masaj sonrası 5 ml, kan örneği alınmıştır. Alınan kan örnekleri pıhtılaşmayı önlemek amacıyla hemen buz üzerine konulmuş daha sonra plazmaları ayrılmak üzere +4 ° C de santrifüj edilmiştir. Toplanan plazmalar -20 ° C de saklanmış, daha sonra tüm plazmalar eritilerek RIA (Radioimmünassay) kit kullanılarak beta-endorfin düzeyi belirlenmiştir. Araştırma kapsamına giren hastaların, masaj öncesi ağrı şiddeti orta, oldukça ve şiddetli gibi değişik düzeylerde iken, masaj sonrası tüm hastaların ağrı şiddeti hafif düzeye inmiştir. Masaj öncesi ve masaj sonrası ağrı şiddeti ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (PO.05). Hastaların masaj öncesi ve masaj sonrası beta-endorfin düzeyleri incelenmiş, ve masaj öncesi ve masaj sonrası beta-endorfin düzeyi ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (PO.05). Masaj sonrası ağrı şiddetindeki azalma ile beta-endorfin düzeyindeki artış arasındaki ilişki korelasyon testi ile incelendiğinde, beta-endorfinin ağrının azaltılmasında % 20 oranında etkili olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ağrı, Masaj, Beta-Endorfin, Masaj Öncesi ve Sonrası Beta-Endorfin Düzeyi, Masaj Öncesi ve Sonrası Ağrı Şiddeti. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This expermental study was planned and implemented to determine the effects of massage on pain and the blood beta-endorphin levels. Male and female patients under investigation each constituted 50 % of the group and the age average was 49.1 among the men and 48.6 among the women. 75 % of the patients were married and 25 % divorced. 35 % of them were primary school graduates, 15 % high school graduates, 20 % college graduates and 30 % were able to read and write only. Twenty patients in the Orthopedics and Internal Medicine Departments of Manisa Government Hospital were the participants in this research. They all had back pain problems caused by extended durations of time spent in sickbed, were able to read and write, had full control of their mental capabilities, and were able to communicate. The data was collected through the questionnaire including the variables mentioned below; the Visual Analog Scale (VAS) which was used before and after the massage and the blood specimens taken from the patients, in order to measure the blood beta-endorphine levels. The sociodemographic variables which were included in the questionnaire were gender, age, marital status, educational level and occupation; while the other variables were the experience of pain of the patients before the hospitalization, periods of intensive pain, actions previously taken to releive the pain, ways of expressing the pain, the medical personnel they contacted during periods of pain, the medical personnel of which the patients desire to take aid, the sort of aid they had taken from the health personnel for releiving pain and the initiators of pain. Massage was applied on the patients by the researcher, for 20 minutes each time. 5 mis of blood was taken from each patient both before and after the massage. Blood samples were immediately put on ice and to separate the plasma they were centrifuged at + 4°C. The plasma samples obtained were stored at - 20°C and then plasma beta-endorphin levels were determined using Radioimmunasy (RIA) kit. While the pre-massage pain levels of the patients under investigation were ranging from moderate to moderately high, the levels decreased to minimal after the application of the massage.