Yeşil çatı sistemlerinin sürdürülebilir kentsel dönüşümprojelerine etkilerinin değerlendirilmesi; Kadıköy uygulama örneği
The effects of green roof systems on sustainable urban transformation evaluation; The example of Kadıköy implementation
- Tez No: 589200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİRE PAPATYA SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sanayileşmenin sonucu olarak kırsal alanlardan kentlere hızlı bir göç başlamıştır. Kentlere artan göçle birlikte ortaya çıkan konut ihtiyacı ile hızlanan yapılaşma süreci, kentlerin kontrolsüz gelişmesine neden olmuştur. Ülkemizde kentsel dönüşüm kavramı, 1950'lerde hızlı kentleşme sonucu oluşan gecekondulaşma ile kentte var olan çarpık yapılaşma ve sağlıksız konut üretimine çözüm üretmek amacı ile ortaya çıkmıştır. Kentlerde konut talebinin artması ile yapılaşmanın hızlanması sonucu, yeşil alanlar tahrip edilmiştir. Bu nedenle, yeşil alanlara olan ihtiyacın kent merkezlerinde çözümlenmesine yönelik olarak, yeşil çatı uygulamaları birçok gelişmekte olan ve gelişmiş ülkede bir eğilim haline gelmiştir. Yeşil çatı uygulamaları ekolojik ve estetik amaçları dışında kentlerde yaşayan insanlara yakın mesafede kolay ulaşım sağlayabilecekleri aktivite ve yaşam alanı kazandırmaktadır. Bu çalışmada öncelikle, dünyadaki gelişmelere paralel olarak geliştirilen sürdürülebilir kentsel dönüşüm kavramı ele alınmıştır. Buna bağlı olarak kentlerde ortaya çıkan hızlı yapılaşma sürecinin olumsuz etkilerini azaltacak, yeşil çatı sistemlerinin, geçmişten günümüze gelişim süreci araştırılarak, yeşil çatı tasarımı ve uygulama süreçlerindeki temel bileşenler ortaya konulmuştur. Daha sonra, Türkiye'den ve diğer ülkelerden seçilen yeşil çatı örnekleri analiz edilerek detaylı olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında Kadıköy ilçesinde örnek proje olarak seçilen Kaya Palas Apartmanı'nda yer alan yeşil çatı sistemlerinin tasarım ve uygulama süreci incelenerek sürdürülebilir kentsel dönüşüm projeleri kapsamında etkileri ve katkıları değerlendirilmiştir. Bu tez kapsamında, yeşil çatıların kullanım amaçları, ekolojik, ekonomik ve sosyal yönden avantajlı yönleri, kullanımında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sürdürülebilir kentsel dönüşüm projelerinde yeşil çatı uygulamaları ile kente artı değer kazandıracak projelerin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the industrialization, a rapid migration began from rural areas to cities. The urbanization process, which accelerated with the need for housing resulting from the increasing migration to the cities, caused the cities to develop uncontrolled. In our country, the concept of urban transformation has emerged in the 1950s with the aim of finding a solution to the distorted construction and unhealthy housing production in the city. With the increase in the demand for housing in the cities, the green areas that should be the result of the acceleration of the construction have been destroyed. For this reason, green roof applications for solving the need for green areas in urban centers have become a trend in many ever-developing and developed countries to solve the problem. Green roof applications, besides ecological, aesthetic purposes, provide spaces which usage as activity area and living area where people can easily reach in proximity to people living in cities. In this study, the concept of sustainable urban transformation developed in parallel with the progress in the world is discussed. Accordingly, the development process of green roof systems from past to present will be investigated and the main components of green roof design and application processes will be presented. Then, the green roof samples were analyzed from Turkey and other countries selected and examined in detail. In the scope of the study, the design and implementation process of the green roof systems in Kaya Palas Apartment, which is selected as an exemplary project in Kadıköy district, was examined and the impact and contributions of the project on sustainable urban transformation projects were evaluated. As a result of the study; The intended use of green roofs, their ecological, economic and social advantageous aspects, the problems encountered in their use and the suggestions for solutions to these problems were evaluated. Recommendations for the development of projects with green roof applications on sustainable urban transformation that will bring added value to the city are presented.