The determinants of current account deficit: The case of Turkey
Türkiye'nin cari açık belirleyicileri
  1. Tez No: 589201
  2. Yazar: GÖKTUĞ ŞABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİNÇER DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Cari açık ülkelerin ekonomileri için önemli bir gösterge durumuna gelmiştir. Finansal globalleşme sonrasında önemi daha da artmıştır. Cari hesap ödemeler dengesinin önemli bir hesabı olup Türkiye için bir öneme sahiptir. Cari açığın değişkenleri Türkiye için çok yönlü olup etkiye açıktır. Türkiye üretim yapısı ve iç dinamikleri ile cari açıktan doğacak etkilere açık bir ekonomidir. Bu çalışmada cari hesap kalemlerinden kısaca bahsedilip, Türkiye'nin cari açık değişkenleri üzerinde durulmuştur. Cari açık problemleri irdelenmiş ve değişkenleri üzerinde VAR methodu kullanılarak etki tepki analizi kullanılmıştır. Son bölümde ise cari açığın giderilmesi üzerine önermeler ve analiz değerlendirmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Current account deficit has gained more importance after financial globalization and it is very powerful indicator for countries. It is the member of balance of payments. Current account deficit has crucial for Turkey and it has many determinants to evaluate the economy of country. Turkey economy structure is open to influence from current account deficit. Production structure, energy dependency and other dynamics create suitable environment for current account deficit problem. In this thesis, balance of payment items are explained and determinants of current account deficit are investigated for Turkey. Turkey current account history is compared with ten years period to show the differences about economic strategies, production structure etc. VAR method is used with impulse-response test to analyze the effect of determinants on current account deficit with one point shock. In consequences, there are suggestions and discussions about the problem. In addition to that, results of VAR analyze are evaluated.