Diş protez laboratuvarlarında çalışan personellerin karşılaştığı riskler
Risks of personnel's working in dental prostheticlaboratories
- Tez No: 589221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, meslek toza ve gaza bağlı hastalıklarının yoğun olarak yaşandığı diş protez laboratuarlarında görev yapan çalışanların çalışma koşullarının ve bu koşullar sebebi ile meydana gelebilecek meslek hastalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamında; işin yapılışı sırasında fiziki çevre şartları nedeniyle, çalışanların karşılaştıkları hastalık ve meslek hastalıkları ile ilgili risklerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması, azaltılması amaçlanmıştır. Diş protez laboratuvarlarında çalışanlarının çalışma koşulları açısından en çok karşılaşabilecekleri rahatsızlıklar olan akciğer ve solunum sistemi rahatsızlıklarının değerlendirilmesi incelenmiştir. Araştırmada diş protez laboratuvarında çalışan personelin çalışma ortamındaki risk ve tehlikelerin görülmesi için Kocaeli ikinde bulunan 5 adet laboraturada çalşan 50 kişi ile anket çalışması yapılarak maruz kaldıkları meslek hastalıkları ve iş kazaları ile çalışma ortamları arasındaki ilişki irdelenmiştir Yapılan araştırma sonucunda elde edilen verilerin istatiksel yöntemlerle karşılaştırılması yapılmış, kurulan hipotezlerle istatiksel olarak anlamlı ilişkileri ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular kullanılarak diş protez laboratuvarlarında çalışanların çalışma şartlarından kaynaklanabilecek meslek hastalıklarının oluşumaması için çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the working conditions and occupational diseases of the workers working in dental prosthesis laboratories where occupational dust and gas related diseases are experienced intensively. Within the scope of occupational health and safety legislation; It is aimed to determine and eliminate the risks related to the diseases and occupational diseases that the employees face due to physical environmental conditions during the execution of the work. The evaluation of lung and respiratory system diseases, which are the most common conditions in terms of working conditions of dental prosthesis laboratories, were examined. In this study, in order to see the risks and dangers in the working environment of the staff working in dental prosthesis laboratory, a survey was conducted with 50 people working in 5 laboratories in Kocaeli and the relationship between occupational diseases and occupational accidents and work environments were examined. As a result of the research, the data obtained were compared with statistical methods and statistically significant relationships were established with the established hypotheses. Using the findings obtained, solutions were proposed to prevent occupational diseases that may arise from the working conditions of the workers working in dental prosthesis laboratories.