Kamu sağlık kurumlarında çalışan diş protez teknisyenlerinin iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden mesleki risk ve tehlikeler
The risks and dangers threatening occupational health and safety of denture technicians working in puclic health institutions
  1. Tez No: 410177
  2. Yazar: FİLİZ DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tehlike, insanların yaralanmalarına, hastalanmalarına, madden ve manen zarar görmesine neden olabilecek durumlardır. Risk ise bir tehlikenin ortaya çıkma olasılığı ve bu tehlikenin neden olabileceği sonuçlardır. Çalışma hayatı içinde çalışanlar çeşitli risk ve tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Kamu sağlık kurumları içerisinde yer alan hastanelerde, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerindeki (ADSM) protez laboratuvarlarında çalışan diş teknisyenleri de çeşitli risk ve tehlikelerle karşılaşmaktadır. Diş protez teknisyenlerinin görev yaptığı hareketli protez laboratuvarlarında fiziksel, kimyasal, ergonomik, psiko-sosyal biyolojik olarak birçok risk bulunmaktadır. Dünyadaki gelişim ve değişimle birlikte, laboratuvar ortamında kullanılan malzeme ve cihazlarda değişmiştir. Kullanılan malzeme ve cihazların değişmesi, yapılan kanuni düzenlemelerle laboratuvar ortamındaki tehlike ve risklerin de değişmesine neden olmuştur. Diş protez teknisyenlerinin çalışma ortamındaki risk ve tehlikelerin görülmesi, iş kazalarını azaltacak, motivasyon arttıracak, zaman, emek ve maddi kayıpları en aza indirecektir. Anahtar Kelimeler : Sağlık, kamu sağlık kurumu, iĢ sağlığı, diĢ protez teknisyeni, risk ve tehlike, D.P.T çalıĢma ortamı
Özet (Çeviri)
Danger is the general word for conditions that might cause physical and mental damages, injuries and illnesses. On the other hand risk is the word for the possibility of the dangers and the results of these dangers. In the business life, employees face with different risks and dangers. Dental technicians working in prosthesis laboratories in public hospitals or Mouth and Dental Health Centers also face with risks and dangers. It is possible to observe a number of physical, chemical, biological, ergonomical and pyscho-social risks in the laboratories, where technicians of dental prosthesis perform their duties. The devices and other appliances that are used in an atmosphere of laboratories have considerably shifted with the global change and improvements. The change within the aforementioned devices and appliances and certain legal actions have led to a differentiation on the dangers, threats and risks in laboratories. For dental technicians to be aware of the risks hazards in their working environment, will increase motivation and decrease time and money loss. Key Words : moving teeth prothesis lab, work health and safetyness,dentist's working circumstances mouth and teeth health headquarter, job accidents