Kitle kaynak temelli coğrafi bilgi sistemleri platformunun geliştirilmesi
Development of crowdsourcing based geographical information systems platform
- Tez No: 589222
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Türkiye'deki tanınırlığını artıracak ve Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ilgilenenlerin ortak bir dil kullanımını sağlayacak kitle kaynaklı sözlük uygulaması yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada dünya çapında yapılmış kitle kaynaklı uygulama ve platformlar değerlendirilerek izledikleri yollar araştırılmıştır. Kitle kaynak projelerin; yönetimi, pazarlama metotları ve kitleyi bağlama yöntemleri değerlendirilmiştir. Yapılan yazılım için gereken dil, .Net Core yapısında C#, veritabanı olarak da Postgresql seçilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda uygulamanın ana hatları ve yazılım yöntemi belirlenmiştir. Belirlenen yöntemler sonucu yazılımın adımları açık bir biçimde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study will raise awareness of Geographic Information Systems in Turkey and a common language that will increase the use of Geographic Information Systems is aimed at determining the origin of crowdsourcing Dictionary application. In the study, crowdsourcing based applications and platforms worldwide have been evaluated and methods they followed were investigated. Crowdsourcing projects; management, marketing methods and methods of linking the audience were evaluated. The language required for the software is C # in the .NetCore structure and Postgresql in the database. As a result of the researches, the outline of the application and software method were determined. As a result of the determined methods, the sections of the software are clearly revealed.