Aims and experiences of Turkish women rugby players and their coaches
Türkiye'deki kadın ragbi oyuncularının ve antrenörlerinin amaçları ve deneyimleri
- Tez No: 589227
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye'deki kadın ragbi oyuncularının ve antrenörlerinin ragbi branşındaki amaç ve deneyimlerini incelemektir. Bu amaçla çalışmada; kadın ragbi oyuncuları ve antrenörleri 1) neden ragbiye katılım sağlamaktadır? 2) spora özgü yetkinlik, öz güven, bağ, karakter gelişimi ve antrenörler tarafından kullanılan öğretim yöntemleri ilgili deneyimleri nelerdir? ve 3) ragbiye katılımları sırasında ne gibi sorunlarla karşılaşmaktadırlar? sorularına cevap aranmıştır. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Soruları derinlemesine anlamak adına hem nitel hem nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcılar, 2018 Türkiye Kadın Ragbi Şampiyonasına katılmış 69 sporcu ve onların antrenörleridir (n=7). Nicel olarak, oyuncuların gelişimsel çıktıları olan“Yetkinlik”,“Güven”,“Bağ”ve“Karakter”i (Cote & Gilbert, 2009) incelemek için bir envanter paketi (Vierimaa, Erickson, Cote, & Gilbert, 2012), oyuncuların antrenörlerinin kullandıkları öğretim yöntemleri algısını değerlendirmek için ise“Beden Eğitimi Öğretmenleri Öğretim Stilleri Değer Algıları-Sporcu uyarlaması (BEÖSDA-Sporcu)”(Kılıç ve İnce, baskıda) anketi kullanılmıştır. Nitel olarak, yedi takımdan rastgele seçilmiş 3 oyuncu ve bir takımdan rastgele seçilmiş iki oyuncu (n=23) ve antrenörleri (n=7) ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre sporcuların spora katılımdaki temel amaçlarının ragbinin mücadeleye dayalı bir spor olması olduğu saptanmıştır. Sporcuların“Yetkinlik”,“Güven”,“Bağ”ve“Karakter”gelişimi algıları orta ve yüksek olarak bulunmuştur. Sporcuların kullanılan öğretim yöntemleri algıları 5'li Likert ölçeğinde baskın olarak antrenör merkezli (ortalama=3.49, SS=0.085), bunu takiben problem çözme (ortalama=3.29, SS=1.08) ve sporcunun başlattığı-tasarladığı (ortalama=2.49, SS=1.03) yaklaşımlar olarak sıralanmıştır. Sporcular tecrübelerinde en çok ragbi'nin fiziksel yararlarından (f=16, 69.57%) ve antrenörleride sosyal çıktılarından (f=4) bahsetmişlerdir. Görüşme sonuçlarında karşılaşılan sorunlar; Federasyon, maç ve antrenman sahaları, kulüp, spor sakatlıkları ve bazı kişisel durumlar olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were to examine the aims and experiences of the Turkish women rugby players and coaches in the sport. Research questions were asked: 1) why do women rugby players and their coaches participate in rugby? 2) What are the experiences of women rugby players and their coaches, including the perception of competence, confidence, connection, character (4Cs) and perceived use of teaching styles during the training? and 3) Which problems do the women rugby players and their coaches faced with during the rugby participation? Study participants were 69-woman rugby players and their coaches (n=7) from the eight out of 11 teams competing in 2018 Turkish Woman Rugby Championship League. Data on 4Cs of the athletes were collected by a validated survey package. Data on players' perception of the coaches' use of teaching methods was examined by the Coaches' Use of Teaching Methods Scale – Athlete Version. A semi-structured interview was conducted with coaches (n=7) and with the randomly selected three volunteer players (n=23) from seven teams to examine the aims and experiences of the players and coaches. Findings indicated that the main reason for rugby participation of women was the physical nature of the sport. Inventory findings on the perception of athletes' 4C outcomes were moderate to high. Coaches' use of teaching methods perceived by the players indicated the dominant use of coach-centered Reproductive methods. Players, as their experiences, mostly mentioned of physical benefits of rugby, and coaches reported personal social outcomes. Interview findings indicated several problems.