Students nature of science views regarding gender, grade level and learning environment perceptions
Öğrencilerin cinsiyet, sınıf seviyesi ve sınıf ortamı algısına göre bilimin doğasına yönelik görüşleri
- Tez No: 589239
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri dersinde ortaokul öğrencilerinin, bilimin doğası hakkındaki görüşlerini cinsiyet, sınıf düzeyi ve sınıf ortamı algılarıyla ilişkili olarak incelemektir. Çalışmanın örneklemini Ankara'nın Yenimahalle ve Sincan ilçelerinde öğrenim gören 608 (289 erkek, 319 kız) 7. ve 8. Sınıf ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilere kişisel bilgiler anketi, Bilimin Doğasına Yönelik Görüş Ölçeği ve "Bu Sınıfta Neler Oluyor? ölçeği uygulanmıştır. Öğrencilerin cinsiyet ve sınıf düzeyinin bilimin doğasına yönelik farklı alt boyutlardaki etkisi iki yönlü MANOVA analizi kullanılarak araştırılmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin cinsiyet ve sınıf düzeylerinin öğrencilerin bilimin doğasına yönelik görüşlerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrenme ortamı algısına yönelik değişkenler ve bilimin doğasına yönelik görüşlerle ilgili değişkenler arasındaki ilişki kanonik korelasyon analizi ile irdelenmiştir. Sonuçlar; öğrencilerin öğrenme ortamına yönelik algılarına yönelik tüm değişkenlerin (öğrenci yaklaşımı, öğretmen desteği, katılım, araştırma/ inceleme, ödevler, işbirliği ve eşitlik) bilimsel bilginin değişebilirliği hariç, bilimin doğasına yönelik görüşleriyle pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess middle school students' Nature of Science (NOS) views in relation to gender, grade level, and learning environment perceptions in science classes. The sample included 608 middle school students (289 boys and 319 girls) from Grade 7 (n = 286) and Grade at (n =322) attending public schools located in Yenimahalle and Sincan districts in Ankara. The Background Characteristics Survey, The Students' Views of Nature of Science (SVNOS) and“What is Happening in this Class (WIHIC)”instruments were administered to the students. A two-way multivariate analysis of variance (MANOVA) was performed to examine gender and grade level differences in students' views on different tenets of NOS. Findings revealed that there were no significant gender and grade level differences in students' nature of science views. Additionally, a canonical correlation analysis was conducted between a set of learning environment perception variables as measured by the WIHIC and a set of NOS tenets as measured by the SVNOS. Findings showed that all learning environment perception variables (i.e., cohesiveness, teacher support, investigation, involvement, task orientation, cooperation and equity) were positively related to the students' views on all NOS tenets except for changing/tentative nature of science.