Televizyon reklamlarında hikaye anlatımı unsurları kullanımı: D&AD ödülleri üzerine bir inceleme
The use of storytelling elements in TV advertising: An evaluation on D&AD awards
  1. Tez No: 589280
  2. Yazar: BERNA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma ile ilk kez 1963'te İngiltere'de yerel ölçekte düzenlenen ve 1988'de uluslararası boyut kazanan D&AD Ödülleri kazanmış reklamları mercek altına alınmaktadır. Reklam ve tasarım dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen, dünyanın dört bir yanından tanınmış reklam profesyonellerinin jüri olarak yer aldığı, yerel ölçekte 55 ve uluslararası ölçekte 30 yıldır on binlerce proje ile reklam, tasarım ve sanat yönetmenliği işlerinin başvurduğu D&AD Ödülleri'nde;“Film Reklamları”kategorisi altındaki“TV ve Sinema Reklamları”alt kategorisinde“Siyah Kalem”ve“Sarı Kalem”olarak nitelenen, en büyük iki simgeleşmiş ödülü kazanmış reklamlarda hikaye anlatımı unsurları aranmış ve hikaye anlatımının ödüllü reklam üretimiyle olan ilişkisinin varlığı ve boyutu araştırılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma kapsamında video formatındaki ödüllü televizyon reklamlarını değerlendirmek için içerik analizi yöntemiyle hazırlanmış bir protokol uygulanarak, hikaye anlatımı öğeleri ve gerçekleşme frekansları aranmış ve reklamların öyküleme açısından ortak özellikleri gözlenmeye çalışılmıştır. Ek olarak metin analizi yapılarak ödüle layık görülmüş reklamlarda anlatı unsurları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines storytelling elements in D&AD Awards, which has been organized since 1963 and opened to international applications since 1988. One of the most prestigious awards in the world of advertising, art direction and design, D&AD Awards selected by a jury who are pioneer advertising professionals from all over the world. Storytelling elements have been searched in video formatted advertisements that won D&AD Black and Yellow Pencil at“TV & Cinema Advertising”subcategory of“Film Advertising”category. To do that, the existence and level of the relationship of storytelling elements sought at defined advertisements that won iconic awards of D&AD. In order to evaluate award-winning and video formatted advertisements, a protocol prepared with content analysis method was used to search for storytelling elements, to observe frequencies and to explore the common features of advertisements in terms of narration. In addition, the most common narrative elements have tried to be determined by the text analysis.