Televizyon reklamlarında ünlü kullanımı:2005 yılı televizyon reklamlarına yönelik bir içerik analizi
Celebrity endorsement in television advertising:A content analysis to the television advertising in 2005
- Tez No: 210023
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. R. AYHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu arastırmada, Türkiye'de 2005 yılında ulusal kanallarda yayınlanan, ünlülerin rol aldıgı televizyon reklamları incelenmistir ve televizyon reklamlarında ünlü kullanımının Türkiye'deki durumunun saptanması amaçlanmıstır. Arastırmada Türkiye'deki ulusal kanallarda 2005 yılında yayınlanan, ünlülerin rol aldıgı 234 kusak reklam örneklem olarak seçilmistir. Bir kodlama cetveli gelistirilerek, ünlülerin rol aldıgı televizyon reklamları; reklamda kullanılan mesaj stratejileri, anlatım tarzları, yapım formatları, ünlünün reklamda rol alma biçimi ve reklamda kullanılan ses ögeleri açısından içerik analizine tabi tutulmustur. Ayrıca, ünlü kisinin meslegi ve cinsiyeti yapılan içerik analizi ile belirlenmistir. Arastırma sonuçlarına bakıldıgında ünlülerin farklı markaların reklamlarında rol alabildikleri gibi aynı markaların farklı reklamlarında da rol aldıkları görülmüstür. Birden fazla ünlünün rol aldıgı reklamlar da çogunluktadır. Ünlüler çogunlukla gıda sektöründeki reklamlarda rol almıslardır. Ünlülerin, rol aldıkları reklamlarda daha çok kendisini oynadıgı görülmüstür. Ünlülerin rol aldıgı reklamlar arasında bilgisel reklamlar ön plana çıkmaktadır. Bilgisel reklamlarda öncü üstünlük mesaj stratejisi, transformasyonel reklamlarda ise marka imajı mesaj stratejisi en fazla kullanılan mesaj stratejisidir. Hikaye kullanımı, ünlülerin rol aldıgı reklamlar arasında en çok kullanılan yapım formatı olmustur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the purpose is to examine the celebrities took part in the TV commercials broadcasted in Turkey in 2005 and to determine the celebrity endorsment in Turkey .In this research, 234 celebrity endorsers broadcasted in Turkish national TV channels in 2005 are selected as sample space and content analysis, on message/execution strategy, style/basic tone and production format, to take a part figure, celebrity?s occupation and gender, background narrator and music used in the ad, is performed on these commercials. When the results of the research is examined, celebrities can take a part in a different brand?s advertisements and different ads in the same brands. It could be seen that celebrities are mostly used in food industry commercials. Preemptive is the most used message strategies in an informational advertisements and brand immage, is the most used message strategies in a trasformational advertisements. When commercials with celebrities are examined according to the occupational category it can be seen that celebrity endorsers with actors/actresses come on top. When it comes to the production format used in the endorser, results show that narrative story is preferred the most.