Kurumsal reklamlarda hikâye anlatımının kurumsal iletişim açısından önemi üzerine bir inceleme: Ziraat Bankası ve İş Bankası kurumsal reklam filmlerinin incelenmesi
An investigation on the importance of storytelling in corporate advertisements for corporate communication: An investigation of Ziraat Bank and İşbank corporate advertising movies
- Tez No: 757036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TAMER GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Public Relations, Radio and Television, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İletişimin insanın temel ihtiyaçlarından bir olması hasebiyle tarihsel süreç boyunca oluşan bu ihtiyacını gidermek amacıyla insanların hikâye anlatımını sıklıkla kullandıkları görülmüştür. Reklamcılığın temel amaçlarından bazılarının tüketiciyi ürün ya da hizmetler konusunda bilgilendirmek ve ikna etmek olduğu düşünüldüğünde, doğası gereği bilginin aktarılması ve ikna etmeye yönelik olan hikâye anlatıcılığının bahsi geçen bu amaçlar için benzersiz fırsatlar sunduğu görülmektedir. Düşünce ve duyguları ifade etmek için önemli bir araç olan hikâye anlatımı her geçen gün farklı iletişim alanlarında mühim bir yer tutmaya başlamıştır. Çalışmada ise gelişen hikâye anlatıcılığının televizyon reklamlarında ortaya çıkmasının, içerik açısından analizi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de bankacılık alanında hikâye anlatıcılığının reklam filmlerinde nasıl kullanıldığı incelenmiş olup mevcut hikâye unsurları incelenmiş ve göstergebilimsel/semiyotik analizler yapılmıştır. 2015-2022 arasındaki son 7 yıl içerisinde yayınlanan Ziraat Bankası ve İş Bankasının 10 adet reklam filmi örneklem olarak alınmıştır. İncelenen literatür kapsamında örneklemi banka reklamları olan ve hikâye anlatıcılığının televizyon reklamlarında kullanımını inceleyen başka bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Yapılan bu analiz sonucunda ise hikâye anlatıcılığının sıklıkla kullanıldığı, asıl unsurların aynı kaldığı hikâye anlatıcılığının televizyon reklamlarında içerik ve teknik bakımın¬dan bazı değişikliklere uğradığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since communication is one of the basic needs of human beings, it has been seen that people frequently use storytelling in order to meet this need that has occurred throughout the historical process. Considering that some of the main purposes of advertising are to inform and persuade the consumer about products or services, it is seen that storytelling, which by its nature is aimed at conveying information and persuading, offers unique opportunities for these purposes. Storytelling, which is an important tool for expressing thoughts and feelings, has started to occupy an important place in different communication fields with each passing day. In the study, it is aimed to analyze the emergence of developing storytelling in television advertisements in terms of content. In this study, how storytelling is used in commercials in the field of banking in Turkey has been examined, the existing story elements have been examined and semiotic/semiotic analyzes have been made. Ten commercials of Ziraat Bank and İşbank, which were broadcast in the last 7 years between 2015 and 2022, were taken as a sample. Within the scope of the examined literature, no other study could be found, the sample of which was bank advertisements and examining the use of storytelling in television advertisements. As a result of this analysis, it has been found that storytelling is frequently used and the main elements remain the same, and that storytelling has undergone some changes in terms of content and technique in television advertisements.