Tarihsel perspektifte korno çalma sanatında sağ elin kalak içi kullanımı. Temel ve ileri çalma teknikleri
The use of the right hand inside the bell in horn playing art from a historical perspective: Basic and advanced playing techniques
- Tez No: 838618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNCÜ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu detaylı araştırma, korno çalma sanatının tarihsel perspektiften sağ elin kalak içi kullanımını ve bu kullanımın hem temel hem de ileri düzey çalma teknikleri üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Korno çalgısının eşsiz yapısı ve tınısal özellikleri ve özellikle sağ elin kalak içi kullanımı, ses kalitesi ve tınısı üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Araştırmanın öncelikli amacı, sağ elin kullanımının çalgının tınısı ve entonasyon üzerindeki kesin etkilerini detaylı bir şekilde incelemektir. Bu çalışma ayrıca, sağ elin kullanımının yazılan eserlerdeki yaygınlaşması ve 20. yüzyıl sonrası yazılan müziklerdeki kullanım farklılıklarını araştırır. Bu kapsamlı inceleme hem performans pratiği hem de eğitim uygulamaları üzerinde kritik bir etkiye sahip olan bir konuyu ele almaktadır. Çalışmada çalgının genel sesi ve çalınabilirliği üzerinde sağ elin kalak içi kullanımının olası etkilerinin, çalgıyı çalan sanatçıların performansını ve müzikal ifadesini nasıl genişletebileceği konusu dikkate alınır. Metodolojik olarak bu tez, literatür analizi ve farklı sağ el kalak içi pozisyonlarının analizini, çalınan seslerin kaydedilmesi ve bu kayıtların dikkatlice incelenmesi yoluyla nitel bir çerçevede ele almaktadır. Bu yaklaşım, sağ elin kullanımının çalgının tınısal özellikleri ve entonasyon düzeyleri üzerindeki etkisini daha iyi anlamak ve değerlendirmek için kritik bir öneme sahiptir. Sonuç olarak, bu tez Türkçe literatürde bu konu hakkında var olan önemli bir bilgi eksikliğini giderme ve Türkiye'deki korno öğretimine yardımcı olma potansiyeli taşımaktadır. Bu çalışmanın bulguları, sağ elin kalak içi kullanımının çalgının genel sesi, tınısı ve çalınabilirlik üzerindeki belirgin etkisini vurgulamaktadır. Bu nedenle, çalgıyı çalan sanatçıların ve eğitmenlerin bu teknikleri daha etkin bir şekilde öğrenmesi ve öğretmesine yardımcı olma olasılığına dikkat çekilmektedir. Bu çalışma, sağ elin kullanımının korno çalma sanatının genel yönlerini ve çalgının tarihsel ve modern yorumlarını nasıl etkilediğine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This comprehensive research investigates the historical perspective of the art of horn playing, specifically the usage of the right hand inside the bell and its effects on both basic and advanced playing techniques. The unique structure and timbral qualities of the horn and especially the use of the right hand inside the bell, have a significant impact on sound quality and intonation. The primary aim of the research is to thoroughly examine the precise effects of right-hand usage on the instrument's timbre and intonation. Additionally, this study explores the spread of right-hand usage in written works and the differences in usage in music written after the 20th century. This extensive review addresses a topic that has a significant impact on both performance practice and educational applications. The study considers the potential effects of right-hand usage inside the bell on the overall sound and playability of the instrument, and how this could expand the performance and musical expression of the musicians playing the instrument. Methodologically, this thesis adopts a qualitative framework, addressing the literature analysis and analysis of different right-hand positions inside the bell, recording the sounds played and carefully examining these recordings. This approach is of critical importance for better understanding and evaluating the effect of right-hand usage on the timbral characteristics and intonation levels of the instrument. In conclusion, this thesis has the potential to fill a significant knowledge gap in the Turkish literature on this topic and to assist horn teaching in Turkey. The findings of this study underscore the noticeable impact of right-hand usage inside the bell on the instrument's overall sound, intonation, and playability. Therefore, it draws attention to the possibility of helping both the musicians playing the instrument and the educators to learn and teach these techniques more effectively. This study sheds light on how the use of the right hand affects the general aspects of the art of horn playing and the historical and modern interpretations of the instrument.