Matris konverter ile asenkron motor hızının denetlenmesi
Speed control of induction motor by matrix converter
- Tez No: 155956
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, asenkron motor hız denetimi matris konverter kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Matris konverter ile motorun hız denetimi yapılırken alan yönlendirmeli kontrol tekniği tercih edilmiştir. Bu kontrol tekniğinde, hız kontrol ünitesinde bulanık mantık ve PI denetleyici kullanılmıştır. Konverterin sabit giriş güç katsayısında çalışmasını sağlanmak için, giriş akımları ile çıkış gerilimlerinin uzay vektörleri kullanılmıştır. Denetleyiciden elde edilen veriler kullanılarak matris konverterdeki yarıiletken anahtarların çalışması için gerekli sinyaller üretilmiştir. Bu sinyaller, uzay vektör darbe genişlik modülasyon tekniği ile elde edilmiştir. Kullanılan modülasyon tekniği ile çıkış akım harmonik bileşenleri en az düzeye indirilmiş ve motorun anma hızına kadar denetimi sağlanmıştır. Bu çalışma ile matris konverterin klasik frekans konverterlerin yerine etkin bir şekilde kullanılabileceği gösterilmiştir.Anahtar Kelimeler : Matris Konverter, Uzay Vektör Modülasyon, Asenkron Motor
Özet (Çeviri)
In this study, speed control of induction motor has been implemented by using matrix converter. The field oriented control technique was prefered while making speed control of induction motor with matrix converter. In this control technique, fuzzy logic and PI controller have been used in speed control unit. In order to provide unity power factor for runing converter, the space vectors of input currents and output voltages were used. By using the data taken from controller, the required switching signals have been produced for matrix converter. These signals have been taken by using space vector pulse width modulation technique. With respect to the this modulation technique, the harmonic components of output current have been decreased to minimum level and the motor has been controlled up to rated speed. The study shows that the matrix converter can be used effectively apart from classical frequency converters.Key Words : Matrix converter, Space vector modulation, Induction Motor