Sosyal güvenlik ile iş sağlığı ve güvenliği hukuku boyutlarıyla meslek hastalığı kavramı
The concept of occupational disease in terms of Social Security and Occupational Health and Safety Law
- Tez No: 589438
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER MURAT ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Meslek hastalıkları, insanların yerleşik hayata geçmesi ve çeşitli mesleklerin oluşmasıyla ortaya çıkmış ve Sanayi Devrimi sonrası süreç ile büyük artış göstermiştir. Geçmişten bu yana meslek hastalıkları türleri değişiklik göstermişse de söz konusu hastalıkların ölümcül sonuçları hâlâ ortadan kaldırılamamıştır. Zira günümüzde meslek hastalıkları, dünya çapında her yıl 2,78 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır. Meslek hastalığının görünmezliği ve yıkıcılığı, bu çalışmanın yapılma gayesini oluşturmaktadır. Özellikle hastalıkların önlenememesi ve tespit edilememesi sorunları, çalışmanın hareket noktalarından biridir. Bu çalışmada meslek hastalıklarına ilişkin durumun, hastalıkların tespit edilmesi, önlenmesi ve işverenin sorumluluğu bağlamında ortaya konulması amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational diseases have arisen with the settlement of people and the creation of various professions and have increased greatly with the post-Industrial Revolution process. Although the types of occupational diseases have changed since the past, the fatal consequences of these diseases have still not been eliminated. Today, occupational diseases cause 2.78 million deaths every year worldwide. The invisibility and destructiveness of occupational disease constitutes the aim of this study. In particular, the problem of inability to detect and prevent diseases is one of the starting points of the study. In this study, it is aimed to reveal the situation related to occupational diseases in the context of detection and prevention of the diseases and responsibility of the employer.