Evaluating the usefulness of the KOF Swiss Institute'sleading indicators: A contemporary approach
KOF İsviçre Enstitüsü'nün öncü göstergelerinin faydalılığının değerlendirilmesi: Modern bir yaklaşım
  1. Tez No: 589439
  2. Yazar: ELİF İŞBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Öncü ekonomik göstergeler ekonominin şu anki ve gelecekteki durumunu değerlendirmek için sıkça kullanılmaktadır. Bu tez, İsviçre'deki ETC Zurich'e bağlı özel bir organizasyon olan KOF (Konjunkturforschungsstelle) Enstitü'nün yayınlamış olduğu dört tane öncü ekonomik göstergenin yararlılığı ve etkileri üzerine yoğunlaşmıştır. KOF Enstitü çok önemli öncü ekonomik göstergeler hazırlayan bir kuruluştur. Fiili olarak, KOF Enstitü dokuz tane öncü ekonomik gösterge hazırlamasına rağmen bu tez bunların önde gelenlerinden dört tanesi olan KOF Ekonomik Barometresi (KEB), KOF İstihdam Göstergesi (KEI), KOF Para Politikası İletişimcisi (KMPC), KOF İş Durumu Göstergesi (KBUS)ekonomik göstergeleri üzerinde çalışmaktadır. Bu tez konusunda çalışmaktaki en büyük motivasyonlarımdan biri ise bu dört ekonomik öncü göstergenin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH), enflasyon ve cari denge gibi makroekonomik göstergelerin ekonomideki gelecekteki yönünü tahmin etme kabiliyetini incelemektedir. Bu nedenle, bu tezde KOF Enstitü'nün bahsedilden dört tane öncü ekonomik göstegesi ve İsviçre'deki Tüketici Güven Endeksi (CCI) ile Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), enflasyon ve cari denge ile olan ilişkileri incelenmektedir. Bu sebepten ötürü ilk olarak Breitung and Candelon (2006) frekans bölgesi nedensellik testleri ile nedensellik ilişkisinin sürekli boyuttaki yönü incelenmektedir. Ardından ise öncü ekonomik göstergelerin geleceği tahmin edebilme yetisi doğrusal olmayan özbağlanımlı dışsal sinir ağı (NARX) methodolojisiyle test edilmektedir. Alınan sonuçlara göre KOF Enstitü'nün sayılan öncü ekonomik göstergeleri, GSYH, enflasyon ve cari dengenin gelecek değerlerini öngörme konusunda önemli miktarda bilgi içermektedir.
Özet (Çeviri)
The leading composite indicators are widely used to assess the current or future state of the economy. This thesis focuses on the effects and usefulness of four leading indicators, which are announced by the KOF (Konjunkturforschungsstelle) Swiss Economic Institute, a private organization that is affiliated with ETH Zurich. The KOF Institute produces leading indicators that are of great significance. Actually, the KOF announces nine indicators but this thesis is concerned with four of them as the KOF Economic Barometer (KEB), KOF Employment Indicator (KEI), KOF Monetary Policy Communicator (KMPC), KOF Business Situation Indicator (KBUS). One of my primary motivation to study on this topic is to examine if these leading indicators are capable of forecasting the future paths of GDP growth, inflation and current account balance in Switzerland. Thus, this study examines the relationship between four leading indicators of KOF, Consumer Confidence Index (CCI), Purchasing Manager's Index (PMI) for Switzerland, and the Gross Domestic Product (GDP) growth, Consumer Price Index (CPI) inflation, Current Account Balance (as percentage of GDP) for the Swiss economy. For this reason, initially, Breitung and Candelon (2006) frequency-domain causality tests employed to assess the direction of causality. Then, the forecasting performance of the leading indicators evaluated by the nonlinear autoregressive exogenous (NARX) neural network methodology. My results show that most of the leading indicators of the KOF contain important degrees of information that can be extremely important for forecasting the paths of GDP growth, CPI inflation and current account balance in Switzerland.