Türkiye'de kadının ekonomik ve siyasal hayata katılımına yönelik kamu politikaları
Public policies for the participation of women ieconomic and political life in Turkey
  1. Tez No: 589467
  2. Yazar: TOLGA SAMANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN NACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Devletlerin en temel görevlerinden birisi kamu politikası üretmektir. Devletler kamu hizmetlerini yerine getirebilmek için her alanda kamu politikası oluştururlar. Günümüzde kadının hem ekonomik hem de siyasal hayata katılımı en önemli sorunlardan birisi olup, ülkelerin gündeminde önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle devletler bu önemli sorunla başa çıkabilmek adına birçok kamu politikası üretmektedirler. Türkiye'de de kadının ekonomik ve siyasal hayata katılımı son derece önemli konulardan birisidir. Çünkü Türkiye'deki istihdam ve temsil oranları göz önüne alındığında kadın istihdam oranının oldukça düşük olduğu, kadının en az eşit düzeyde temsil oranına ulaşamadığı, hem ekonomik hem siyasal alanda erkeklerin çok gerisinde kaldığı aşikardır. Bu durum, konunun sürekli olarak tartışılmasına yol açmaktadır. Bu sebeple kadının hem ekonomik hem de siyasal hayata katılımını arttırmaya yönelik çeşitli politikalar oluşturulmaktadır. Çalışmanın konusu kadının ekonomik ve siyasal hayata katılımını sağlamaya yönelik oluşturulan politikalarla kadın istihdamı ve temsili arasındaki ilişkidir. Çalışmanın sorunsalı kadının siyasal ve ekonomi alanına katılımını arttırmaya yönelik oluşturulan politikaların kadın istihdamını istenilen düzeyde arttırmadığıdır. Çalışmanın amacı son dönemde kadının siyasal ve ekonomi alanına katılımını arttırmaya yönelik oluşturulan politikaların analiz edilmesi ve bu politikaların kadın istihdamında yarattığı etkilerin irdelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma literatür taraması ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak kamu politikası kavramı ele alınmış, sonrasında kadının siyasal ve ekonomi alanına katılımını arttırmaya yönelik politikalar analiz edilmiş ve son bölümde bu politikaların etkilerine yer verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kamu Politikası, Kadın Politikası, Ekonomik ve Siyasal Katılım
Özet (Çeviri)
One of the main tasks of states is to produce public policy. States create public policy in all areas in order to perform public services. Today, the participation of women in both political and economic fields is one of the most important problems and holds an important place in the agenda of countries. For this reason, states have been producing many public policies in order to deal with this important problem. Women's participation in the political and economic field is one of the most important issues in Turkey. Because given the employment and representation rates in Turkey, it is obvious that the female employment rate is very low, that the female representation rate is not at least equal, and that it is far behind the men in both economic and political fields. This leads to constant discussion of the issue. For this reason, various policies are being developed to increase the participation of women in both political and economic fields. The subject of the study is the relationship between the policies created to ensure the participation of women in economic and political life and the employment and representation of women. The problematic of the study is that the policies created to increase the participation of women in the political and economic field do not increase the employment of women at the desired level. The aim of the study is to analyze the policies recently created to increase the participation of women in political and economic fields and to examine the effects of these policies on women's employment. Qualitative research literature review and content analysis methods were used in the study. In the study, the concept of public policy was first discussed, then the policies aimed at increasing the participation of women in the political and economic field were analyzed and the last section covered the effects of these policies. KEYWORDS: Public Policy, Women Policy, Economic and Political Participation