Predicting restricted eating in young women friendships: Dyadic effects of body dissatisfaction, perceived social support and friendship quality
Genç kadın arkadaşlıklarında bilişsel kısıtlama yeme davranışını yordayan faktörler: Beden memnuniyetsizliği, algılanan sosyal destek ve arkadaşlık kalitesinin kişilerarası etkileri
- Tez No: 589466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇARKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı genç kadınlarda bilişsel kısıtlama yeme davranışının kişilerarası ilişkisel değişkenlerle ilişkisini incelemektir. Bu çalışmada beden memnuniyetsizliği, sosyal destek ve arkadaşlık kalitesi ilişkisel değişkenler olarak belirlenmiştir. Bu çalışmaya yaşları 18 ile 25 arası değişen ve birbirlerinin en iyi arkadaşı olan 131 kadın arkadaş çifti katılmıştır. Elde edilen diyadik veri Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılığı Modeli yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu bağlamda iki model test edilmiştir. Ilk model kadın arkadaş çiftlerinin beden memnuniyetsizliği ve bilişsel kısıtlama arasındaki ilişkide arkadaşların birbirlerinin bedenleri hakkındaki memnuniyetsizliklerin dolaylı etkilerini incelemektedir. Ikinci model algılanan sosyal destek ve bilişsel kısıtlama arasındaki ilişkide arkadaşlık kalitesinin aracı değişken rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Ilk modelin analiz sonuçları kendi beden memnuniyetsizleri ve bilişsel kısıtlama yeme davranşları arasındaki ilişkide arkadaşların birbirlerinin bedenleri hakkındaki memnuniyetsizliklerinin önemini vurgulamıştır. Ikinci modelin sonuçları algılanan sosyal desteğin bilişsel kısıtlama üzerindeki kişilerarası etkisinin arkadaşlık kalitesine bağlı olmadığını göstermiştir. Bu çalışma bilişsel kısıtlama yeme davranışı üzerindeki kişilerarası etkileri diyadik bir yaklaşımla inceleyerek literature katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate interpersonal correlates of cognitive restraint eating pattern in young women. The interpersonal correlates were specified as body dissatisfaction, friendship quality and social support specific to dietary intake. Participants were 131 female dyads including same-sex best friends aged from 18 to 25. Dyadic data was modeled via Actor-Partner Interdependence Model. Two models were proposed. The first model aimed to examine indirect associations between one's body dissatisfaction and restricted eating in women friendship dyads via friend's dissatisfaction about one's body. The second model aimed to evaluate the relationship between perceived social support and restraint eating where friendship quality was mediating this relationship. Findings for the first model highlighted the importance of friends' dissatisfaction with each other's bodies on the link between body dissatisfaction on restricted eating. Findings for the second model indicated dyadic effects of perceived social support on restricted eating in best friendships regardless of friendship quality. These findings have unique contributions to literature illustrating interpersonal correlates of restricted eating.