Rhodos Peraiası ve Rhodos'un Karia üzerindeki etkileri
Rhodian Peraia and the impacts of Rhodes on Karia
- Tez No: 589476
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Helenistik dönemde, Rhodos'un Karia'da kontrol ettiği alanın sınırlarını, doğasını ve yarattığı etkileri tespit etmektir. Helenistik dönemin önemli güçlerinden biri olan Rhodos, Karia Khersonesosu'ndan başlayarak Karia'nın güney kısımlarını farklı şekillerde hâkimiyeti altına almış; ekonomi ve güvenlik odaklı çıkarları sebebiyle, bölgenin fiziksel, kültürel ve politik yapısında önemli değişiklikler yaratmıştır. Çalışmada, Rhodos'un Karia anakarasındaki topraklarını ifade eden Rhodos Peraiası'nın oluşumu, sınırları, fiziksel birimleri, fonksiyonu, organizasyon ve yönetim yapıları incelenmiştir. Ayrıca, komşuları ve Karia'daki diğer politik aktörlerle ilişkilerine bakılarak politik yapı üzerinde yarattığı etkiler anlaşılmaya çalışılmıştır. Son olarak da Karia'ya getirdiği kurumlar ve Tanrılar aracılığıyla, sosyal ve dini hayatta yarattığı değişimler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the extent, nature and impact of Rhodian domination in Caria in Helenistic times. Rhodes as one of the most important powers of Helenistic era, starting from Karian Khersonesos, dominated the south parts of Caria in different ways and changed the physical, cultural and political structure of the region for economic and security reasons. The land on the Carian mainland that belonged to the Rhodes State was called 'Rhodian Peraia'. In this work, the formation of 'Rhodian Peraia', its borders, physcial units, functions, organizational and administrative structures were observed. Also, the impacts that were created by Rhodes on the political structure of Caria were tried to be understood by looking at the relations with neighbours and other politic actors in the region. For last, the changes that Rhodes created in social and religious life of Caria through the institutions and Gods that she brought to Karia were tried to be revealed. Modern and ancient sources and epigrafic materials have been used during the preparation of this thesis