Hellenistik dönem amphoraları ışığında Doğu Akdeniz deniz ticareti
Eastern Mediterranean sea trade in the light of Hellenistic period amphoras
- Tez No: 817561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SITKI ALPTEKİN ORANSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma kapsamında ilk olarak Hellenistik Dönem Doğu Akdeniz Tarihi ve Coğrafyası hakkında bilgiler verilmiştir. Bölge içerisinde en etkin yönetim şüphesiz Ptolemaioslardır. Ptolemaioslar'ın özellikle Mısır, Rhodos ve Anadolu'nun Güney kıyılarındaki hâkimiyeti ticaret üzerinde oldukça etkili olmuştur. Doğu Akdeniz coğrafyasında bölgedeki önemli ticaret merkezlerine baktığımızda ise Girit, Kos, Rhodos, Rhodos Peraiası, Lykia Bölgesi'nde Patara, Pamphylia Bölgesi, Kilikia Bölgesi'nde Nagidos, Kıbrıs Adası, Levant Bölgesi'nde Berytos kenti ve bunun dışında Mısır ve Kyrenaika Bölgesi aktif bir rol oynamıştır. Amphoralarda taşınan ürünlere baktığımızda zeytinyağı ve şarabı yoğun olarak görmekteyiz. Ayrıca özellikle kentin simgesi haline gelen ve ticari açıdan kazanç sağlama potansiyeline sahip ürünlerin pazar içerisinde ön plana çıktığı bilinmektedir. Doğu Akdeniz limanlarında amphoraların dağılımı ise Doğu Akdeniz merkezleri kapsamında batıklar, kazı ve yüzey araştırmaları sayesinde tespit edilmiştir. Dönem batıklarının ağırlıklı olarak Marmaris yarımadası, Kos ve Rhodos çevresinde yoğunlaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, firstly, information about the Eastern Mediterranean History and Geography of the Hellenistic Period was given. The most influential dynasty in the region is undoubtedly the Ptolemies. The dominance of the Ptolemies, especially in Egypt, Rhodes, and the Southern coasts of Anatolia, was very effective on trade. Among the important trade centers in the region in the Eastern Mediterranean geography, Crete, Cos, Rhodes, Rhodes Peraia, Patara in the Lycia Region, Pamphylia Region, Nagidos in the Cilicia Region, Cyprus Island, Berytus in the Levante Region, Egypt in the North Africa, Cyrenaica Region played an active role. Especially Cyprus and the island of Rhodes served as a crossroads in the trade between east and west. When we look at the products carried in the amphoras, we see that olive oil and wine are intense. In addition, it is known that the products that have become the symbols of the city and have the potential to make commercial gains come to the fore in the market. The distribution of amphorae in the Eastern Mediterranean ports was determined by shipwrecks, excavations and surveys within the Eastern Mediterranean centers. It has been observed that the shipwrecks of the period are mostly concentrated around Marmaris peninsula, Kos and Rhodos.