Postoperatif peritoneal adezyonların önlenmesinde kombine ajan kullanımının etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 58948
  2. Yazar: TALİP BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
33 ÖZET Postoperatif peritoneal adezyonlar hala günümüz modem cerrahisinin önemli bir problemidir. Adezyonlann önlenmesi amacıyla günümüze dek çok sayıda deneysel ve klinik çalışma yapılmıştır ve halan yapılmaktadır. Biz de bu problemin çözümüne katkıda bulunmak için 60 adet tavşan üzerinde kontrollü deneysel bir çalışma yaptık. Denekler herbîri 10'ar denekten oluşan 6 gruba ayrıldı. 1. Gruba (kontrol grubu) 20cc serum fizyolojik intraperitoneal, 2. Gruba Vitamin-E 300 İÜ/kg intramüsküler 4 doz, 3. Gruba Pentoksifilin 2,5 mg/Kg intramüsküler 6 doz,4. Gruba %1'lik Noxityolinin solisyonu 20cc intraabdominal, 5. Grubu %1'lik Noxityolin'in 20cc + Vitamin-E 300mg/Kg 4 doz intramüsküler, 6. Gruba Pentoksifilin 2,5mg/Kg intramüsküler 6 doz + Vitamin-E 300İÖ/Kg 4 doz verdik. Gruplarda oluşan adezyonları sıklıklarına ve derecelerine göre belirleyip grupları kendi aralarında karşılaştırdık. Noxityoiin + Vitamin-E ve Pentoksifilin + Vitamin-E verilen gruplarda peritoneal adezyon gelişimi kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha azdı. ( p0.05) gruplar kendi aralarında kıyaslandığında da aralarında istatistiksel olarak fark tesbit edilmedi (p>0.05). Sonuçta Pentoksifilin + Vitamin-E veya Noxityolin'in + Vitamin-E'nin kombine kullanımı adezyonları azaltmada deneysel olarak yararlı bulunmuş olup kontrollü kilinik çalışmaların yapılmasının pratikte kullanılmaları için faydalı olacağı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Postoperative peritoneal adhesions continve to be a serious surgical problem. Various methods have been tried o reduce he incidence of perioneai adhesions, in this sudy, we aimed to examine the possible effect of vitamin E in combination with pentoxifylline and noxythiolin on experimentally induced intraabdominal adhesions in the rabbit. Sixty rabbits were divided into 6 groups each including 10 rabbits: Group 1( control group ): 20cc serum physiologic was administered intraperitoneally. Group 2: 300 »u/kg vitamin E was administered intramuscularly for 4 doses. Group 3: 2.5 mg/kg pentoxifylline was administered at 12-hour intervals for 6 dose. Group 4: 20 cc noxythiolin 1% was administered intraperitoneally. Group 5: 300 tu/kg vitamin E was administered intramuscularly for 4 doses + 20 cc noxythiolin 1% vas administered intraperitoneally. Group 6: 300 tu/kg vitamin E was administered intramuscularly for 4 doses + 2.5 mg/kg pentoxifylline was administered at 12-hour intervals for 6 doses. There was a statistically significant decrease in the incidence and degree of adhesions in the vitamin E + noxythiolin and vitamin E + pentoxifylline supplemented animals in comparison to control group (p0.05, for all). Similarly, any significant diference could not be found among the groups with respect to incidence and degree of adhesions (p>0.05, for all). We concluded that vitamin E + pentoxifylline demonstrate a marked inhibition of postoperative adhesions. Studies are needed to determine the clinical utility of these agents.