Kur'an'da selam
Qur'an the selam
  1. Tez No: 589488
  2. Yazar: ALİCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kur'an, insanlığa gönderilen İlahi bir kitap ve İslâm'ın temel kaynağı olup, tebliği ve hükümleriyle ebedidir. Derin manaları ihtiva eden bu İlahi eserin içerisinde yer alan önemli mevzulardan biri de Selâmlaşmadır. Selâm kelimesi, barış, esenlik, emniyet güven, kurtuluş ve selâmet anlamlarına geldiği gibi zâhirî ve bâtınî âlemde, bütün eksikliklerden ve noksanlıklardan da beri olma anlamına da gelmektedir. Selâm, genel anlamda bütün insanları, özel anlamda ise İslâm ümmetinin bireysel ve sosyal ilişkilerine yön vermesi noktasında büyük bir öneme sahiptir. Kur'an, Selâmlaşmayı emrederek, iletişim noktasında müslümanları sosyalleştirmek ve yeryüzünde barışı ve güveni hâkim kılmak istemiştir. Anahtar Kelimeler İslâm, selâm, barış, kurtuluş ve rahmet.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is a Divine book sent to humanity and is the main source of Islam and is eternal with its communiqués and provisions. One of the important subjects in this Divine work which includes deep meanings is Salutation. The word â salam barış means peace, well-being, safety, trust, salvation, and salvation, as well as being in the agricultural and western world since all deficiencies and deficiencies. Salam is of great importance in terms of guiding all people in general and individual and social relations of Islamic Ummah in particular. By ordering Salutation, the Qur'an wanted to socialize Muslims at the point of communication and to make peace and confidence prevail on earth. Keywords İslâm, selâm, peace, salvation and mercy.