Beçin Kalesi hamam yapılarının korunması üzerine bir çalışma
Exercisi for protecting hammam structure of Beçin Castle
  1. Tez No: 589489
  2. Yazar: FIRAT MUSTAFA TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM CİRTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
Hamam yapıları, kullanıldığı dönemin sosyal ve kültürel yaşantısı yansıtmaktadır. Farklı toplumlarda eğlence ve dini amaçla kullanılması yapıların bu amaca göre şekillendirmiştir. Çalışmamız Beçin Ören Yerinde bilinen altı hamam yapısı üzerine olmuştur. Yapıları kullanım amacı ve plan tiplerine göre tek tek incelenmiştir. Taş eserlerde görülen fiziksel, kimyasal ve biyolojik bozulmaların neler olduğu, hangi ortamlarda oluşum içine girdikleri araştırılmıştır. Yapılar genelinde oluşan tahribatları daha detaylı incelemek amacıyla bozulmalar alt başlıklar halinde ele alınmıştır. Malzeme kaybı, çatlak ve yarıklar, kabuklanma, tuzlanma, petek gözlülük, renk değişimi, vandalizm, microorganizmalar ve köklü bitkiler gibi bozulmaya sebep olan nedenlerin taş eserlerde oluşma durumları araştırılmış ve incelediğimiz yapılarda tahribatların farklı yoğunlukta oldukları görülmüştür. Her yapı kendi içinde her bölümü ile alınıp, zemin, beden duvarları, geçiş ögesi, örtü sistemi, harç ve sıva malzemeleri bakımında tüm bozulmalara tabii tutulup kayıt altına alınmıştır. Sonuç olarak incelenen yapılarda görülen bozulmalar üzerine farklı yapılar ile karşılaştırılma yapılmış, onarım için öneriler verilmiştir. Yapılan bu çalışma ile eserlerde yapılacak restorasyon öncesinde bozulmaların teşhisi ve uygulanacak yöntemlere katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hammam structures show social and cultural life of which period they use. Differen societies used them for fun and religious and they were taken shape like this purpose. This exercise for six hammam structures in which place is know Beçin Ören. It searhedis structures purpose of use and type of plan one by one. It searched phsical chemical and biological deterations of old stone artifacts and build which environments. They were handled for search more detailed destructions of this structures. They were searched for couse of deterationwhich build on old stone artifacts lost of material, crack and cleft, crusting, salination, pitting, change of color, vandalism, mikroorganism and rooted plant. It was showed on this structures deterations were handled their department for make deterati on their floors, walls, passings, recorded. Finally, deteration of swich structures was searched repair. Aim of this exercise is help for before the repair diagnose of deterations and method of practise.