Levazım-Armutlu Tüneli giriş portallarının stabilite analizleri
Stability analysis of entrance portals of The Levazim-Armutlu Tunnel
  1. Tez No: 589504
  2. Yazar: SİTEM ALDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DALĞIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
16 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık ve ulaşım imkanları sınırlı şehirlerinden biri olan İstanbul'da batı-doğu yönündeki şehir içi ve bölgesel trafiğin çözümüne yönelik Beşiktaş-Dolmabahçe ile Sarıyer-Kilyos mevkileri arasında toplam uzunluğu yaklaşık 25 kilometre olan 6 adet şehir içi karayolu tünelinin proje çalışmaları yapılmaktadır. Güzergahın jeolojik ve mühendislik jeolojisi haritalamaları ile saha araştırmaları yapılırken en kritik kesimin Levazım-Armutlu Tünelinin giriş portal kesimi olduğu belirlenmiştir. Giriş portalının üst kesimlerinde yoğun yapılaşmalar yer almakla birlikte, kentsel kaynaklı yapay dolguların varlığı tespit edilmiştir. Karşılaşılan yapay dolgu ile geçiş kayacının kalınlığının belirlenmesi, jeolojik-jeoteknik özelliklerinin ortaya koyulabilmesi için arazi çalışmaları yapılmıştır. Tez kapsamında; giriş portal kesimine ait yüzey jeolojisi çalışmaları, arazi çalışmaları, laboratuvar sonuçları birlikte değerlendirilmiş olup, jeolojik-jeoteknik enkesit ve boykesitleri çıkarılmıştır. Tünel giriş portal kesimi ve dolayındaki birimlerin mühendislik jeolojisi parametreleri elde edilerek analizler Plaxis 2D programında çözülmüş deplasman ve güvenlik katsayıları belirlenmiş ve güvenlik koşullarının sağlandığı durumlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
With its 16 million population Istanbul is one of the most crowded and traffic-intensive cities in the world. It is planned to construct 2-3 lane highway tunnels in order to reduce the traffic load, time waste, fuel loss and damage to the environment. Levazım Tunnel, one of the most important of these projects, is located on the Dolmabahçe-Kilyos route. In this study, the entrance portal of the Levazım Tunnel was investigated. Intensive structures were built in the upper sections of the portal section, and urban-borne artificial fillings were identified in the field surveys. Geological and geotechnical surveys are very important in order to eliminate potential problems. In this thesis, planning and implementation of the site investigations required for design, preparing of geological model and geological sections with the proposal of solution are included. Engineering geology parameters of tunnel entrance portal section and surrounding units were obtained. With the help of the analysis, displacement and safety coefficients were determined in Plaxis 2D program and the conditions where safety conditions could be provided were revealed.