Rus politik söyleminde sözel olmayan göstergeler
Non-verbal signs in The Ryssian political discourse
  1. Tez No: 589503
  2. Yazar: YILMAZ BÜYÜKKUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Mütercim-Tercümanlık, Linguistics, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamızda sözel olmayan göstergelerin kültürdilbilimsel tanımlaması yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma alanımızı Rusya Federasyonu ve SSCB'nin devlet armaları ve Rusya Federasyonunda bulunan siyasi partilerin amblemleri oluşturmaktadır. Tezimizde Rus politik söyleminde sözel olmayan göstergelerin düşünsel sürecini ortaya çıkaran ve pragmatik etki potansiyelini görmemizi sağlayan bilişsel yaklaşım uygulanmıştır. Söylemsel yaklaşım, insan, dil toplumu ve kültür arasındaki ilişkiyi incelememizi sağlar, ayrıca iletişim süreçlerin araştırılması için yeni imkânlarının oluşturur. Bu bize sözel olmayan işaretlerin paradigmasını ortaya çıkarmamızı ve Rus siyasi yaşamının bu paradigmalara bakış açısının içeriğini görmemizi sağlar. Çalışmamız açısından siyasi parti amblemlerinde kullanılan sözel olmayan göstergelerin mitolojik temellerininin güncel yorumlanması son derece önem taşımaktadır. Tezimizde de belirtildiği üzere dil toplumdan ve kültürden ayrı düşünülemez. Sözel olmayan göstergelerin analizi esnasında herhangi bir nesnenin kültürel arka planı ve mitolojik anlamı son derece önem arzetmektedir. Siyasi sembol olarak kullanılan işaretlerin mitolojik anlamları toplumsal kurumlar tarafından genel kabul görmüş düşüncelerin birikimidir. Rusya Federasyonu devlet armalarında ve siyasi parti amblemlerinde tesbit edilen, sınıflandırılan ve analiz edilen göstergeler: hayvan, bitki, artifakt, insan vücudu ve organları, sözel işaret ve logotip kullanan göstergeler alt gruplarına ayrılmıştır. Sözel olmayan göstergelerin pragmatik etkisi onları seçmenlerin etkilenmesi için efektif bir araç kılmaktadır. Pragmatik etkilerin bazı etkenleri günümüzdeki siyasi sembollerin değerlendirilmesi işlevini görür. Bizim incelememizde değerlendirme mitolojik temsillerin günümüzdeki anlaşılma şekline dayanmaktadır. Politik sembolizmde kullanılan göstergeler vasıtasıyla politik söylem amacına ulaşır- iktidar mücadelesi.
Özet (Çeviri)
Our research is dedicated to the linguoculturological description of non-verbal political signs. The state emblem of the USSR, the state emblem of the Russian Federation, emblems of political parties of Russia were used as the material for our study. A cognitive approach used in the thesis allows revealing the thought processes and the pragmatic potential of non-verbal signs in the Russian political discourse. The discursive approach allows us to consider the relationship between man, linguistic society and culture, as well as create new opportunities for the study of communicative processes. This gave us the opportunity to identify the paradigm of non-verbal political signs and present a fragment of a conceptual picture of the political life of Russia. The reconstruction of the mythological foundations of non-verbal signs used in the emblems of political parties was important for our study. As pointed out in the text of the thesis, language does not exist outside the ethnos, outside of its culture. While analyzing non-verbal signs, cultural background and mythological ideas about a particular object take on special significance. Generally symbol based on common associations and mythological ideas, which is then attached to the world of politics. Thus, we identified, classified and described some non-verbal signs represented in political emblems and state symbols of the Russian Federation and divided them on following groups: animal, plant, artifact, verbal sign and logotip. The pragmatic potential of non-verbal signs makes them an effective means of influencing the addressee. The modern political symbols has a definite pragmatic effect, which is determined of their positive or negative marks. In our study, marks are based on a mythological view of reality. With the help of images used in political emblems, the main target of political discourse – the struggle for power – is achieved.