The image of Angela Merkel in Turkish media during refugee crisis
Angela Merkel'in göçmen krizi sırasında Türk medyasındaki imajı
  1. Tez No: 589511
  2. Yazar: DENİZ RENKVEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MICHEL BOURSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Journalism, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Alman Şansölyesi Angela Merkel, liderliği düşleyen tüm dünya kadınları için bir rol model oldu. Almanya'nın birleşmesinin ardından Merkel, ülkenin ilk kadın şansölyesi olarak yeni bir dönem açtı. Bunu yanında Merkel'in Kraliçe Elizabeth I, Gürcü Kraliçesi Tamar ve İskit Hükümdarı Tomris gibi, tarihe damgasının vurmuş güçlü bir kadın lider olduğunu söyleyebiliriz. Merkel'in başbakanlığı Alman kadınlarına yeni ufuklar açan çok önemli bir atılımdı. Merkel çoğu zaman“Demir Lady”lakaplı Margaret Thatcher'a benzetildi. Ancak aynı zamanda bir bilim kadını olan Merkel çok farklı bir liderlik profiline sahip. Merkel Almanya ve Avrupa'daki krizleri yönetmekteki başarısını kanıtladı. Ancak bu krizler aynı zamanda Merkel'in gücünü test etmesi için oldukça önemli hale geldi. Söz konusu krizler, özellikle liderlik performansı hakkında yorumlar yapan medya nedeniyle Merkel'i köşeye sıkıştırdı. Medya her zaman kadın liderlere erkek lidere nazaran daha fazla stereotip atfediyor. Her bir medya şirketi farklı amaçlar doğrultusunda yayım yaptığından cinsiyetçi yaklaşımlar da içeren bu stereotipler Merkel'in imajını halk nezdine zedelemeye hizmet edebiliyor. Çalışmamızda da göçmen krizi sırasında üç Türk gazetesi olan Sabah, Hürriyet ve Cumhuriyet'te Angela Merkel için kullanılan stereotipleri ve bu stereotiplerin Türk medyasında Merkel'in imajını nasıl etkilediğini bulmayı amaçlıyoruz. Çalışmamızda Merkel'in liderlik özelliklerinin basına iyi bir şekilde yansıyıp yansımadığı sorusunda da cevap arıyoruz. Bu çalışmadaki bulguların gelecekteki kadın liderlerin daha güçlü olmasına hizmet etmesini amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
German Chancellor Angela Merkel has become a role model for all the women in the world who dream about being a leader. After the reunification of Germany, she opened a new era by becoming the first female Chancellor of Germany. However, we can say that Merkel is a powerful leader who left her mark in history like the most successful leader models like Queen Elizabeth I., Georgian Queen Tamar and Massagetean ruler Queen Tomyris. Merkel's prime ministry was a quantum leap that opened new horizons for German women. Merkel has been likened to Margaret Thatcher. But Merkel who is scientist at the same time, has a very original leadership profile. She proved her talent to manage the crises in Germany and Europe. However, crisis periods also became important to test the power of Merkel. These crises put Merkel into corner especially when media writes about her performance during these crises. Media attributes always more stereotypes to women leaders than male leaders. The stereotypes among many which include sexist approach that aims to disgrace the image of Merkel in the eyes of public opinion since each media company has different political stance. In our study we aimed to find out how Turkish media reflected the image of Angela Merkel during this period of crisis. Our aim was to find out which stereotypes came first to describe Angela Merkel in three Turkish newspapers, Sabah, Hürriyet and Cumhuriyet and how these stereotypes effect the image of Merkel in Turkish press. We aim to find out whether her leadership achievements are reflected well or not during this period. With the findings of this study we aim to open way for future woman leaders to be more powerful.