Olimpiyat oyunlarında kültürel göstergeler
Cultural indicators in olympic games
- Tez No: 589510
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
M.Ö.776 yılında başladığı bilinen Olimpiyat Oyunları, modern dönemde dünyanın en önemli spor organizasyonu haline gelmiştir. İlk oyunların düzenlenmesinde de, modern dönem oyunlarının düzenlenmesinde de en önemli hedef; ulusların birbirleriyle olan kültürel bağlarını güçlendirmek, toplum üzerinde barış temellerini oluşturmak ve iletişim köprüsü kurmaktır. Kuşkusuz Olimpiyat Oyunları, tüm dünya ile iletişimi gerçekleştiren en büyük sahnedir. Olimpiyatlar, ev sahipliği yapan ülkeyi ve kenti dünyanın gözü önünde takdim etmekte ve kültürlerini tanıtmaktadır. Günümüzde Olimpiyatların ev sahipliğini üstlenmek isteyen uluslar arasında kıran kırana bir rekabet vardır. Olimpiyat markası ve temsil ettiği tüm değerler ulusların, uluslararası sahnedeki imajını değiştirmesine, turizm, ekonomik ve tanıtım gibi bir çok kazanım fırsatını yakalamasına yardımcı olmaktadır. Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan ulusların ve kentlerin tüm dünyanın gözü önünde parlak ışıklar altında kalacağı o çok kısa bir dönem için görkemli imajını tanımlaması, dünyanın her bir yanından oyunlara katılım sağlayan insanlara kendisini nasıl anlatmak istediğini planlaması gerekir. Ayrıca uzun süreli ticari faaliyetleri artırmak için olimpiyat sonrası stratejiler belirlenmelidir. Modern olimpiyatlarda teknolojinin gelişimiyle birlikte, televizyon gibi hızlı iletişim araçlarının icat edilmesi uluslararası iletişimi farklı boyutlara taşımıştır. Bu sayede oyunları takip eden milyarlarca kişiye kültürlerini anında aktarma fırsatı yakalayan ev sahipleri kültürel göstergeleri en iyi şekilde değerlendirmek isterler. Kendi kültürlerini en iyi şekilde ifade etmek isteyen ev sahibi uluslar, logodan kurumsal kimliğe, maskot tercihinden piktogramlara, afiş tasarımlarından açılış seremonisine kadar bir çok alanda göstergeleri kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Known to have originated in 776 B.C., The Olympic Games have become the most important sports organization in contemporary era. Most important objectives, both in organizing the first and the modern games, are to enhance cultural connections of nations, to comprise the basis of social peace, and to construct a communication bridge. The Olympic Games, undoubtedly, are the largest platform to enable the whole word to communicate. The Olympics presents the host country and city to whole word and promotes its culture. There is a fierce competition for hosting The Olympics among international nations at the present time. The Olympics name and the every value it represents help nations change their image in international scope, acquire the advantage to promote tourism, economics and publicity. The host city and country of The Olympic Games is required to determine their gorgeous image as how it will be staying under bright lights right before the world's eyes for a very brief period, and to plan how it will promote itself to the people taking part in the games who are coming from all over the world. In addition, after-Olympics strategies need to be designated in order to increase long term commercial activities. Inventions of the rapid communication devices thanks to technological developments, e.g. television, brought the international communication to a different level in modern Olympics. Hosts, who obtain the chance to convey their cultures to billions of people following the Olympics, aspire to evaluate cultural demonstrations in the best manner. Admiring to convey their own cultures by the best means possible, the hosting nations use demonstrations in numerous fields, ranging from logo to corporate identity, from mascot choice to pictogram, from banner designs to opening ceremony.