Lise öğrencilerinin şeker tüketim durumlarının incelenmesi
Investigation of sugar consumption behaviors of students
  1. Tez No: 589521
  2. Yazar: OĞUZHAN BALOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin şeker tüketim davranışlarını incelemektir. Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında, Şanlıurfa il'i Haliliye ve Karaköprü ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrenimine devam eden 14-19 yaş aralığında yer alan kolayda örnekleme yöntemiyle 418 öğrenci (223 erkek, 195 kız) çalışmaya alınmıştır. Öğrencilerin sağlık durumuna ilişkin bilgilerde, %90,0'ının herhangi bir sağlık sorunu yokken, %10,0'unun doktor tarafından tanısı konmuş bir sağlık sorunu olduğu ifade edilmiştir. Beslenme alışkanlıklarında öğrencilerin % 54,8'i bazen, % 29,7'si her zaman öğün atladığını ve % 15,6'sı hiç öğün atlamadığını belirtmiştir. Öğrencilerin şekere alternatif besin kaynaklarını bilme durumları incelendiğinde, % 1,4'ü stevia'yı, %62,4'ü hurma şekerini, % 95,9' u balı, %28,9'u kamış pekmezini, %4,1'i agave şurubunu, %60,3'ü esmer şekeri ve %30,1'i akçağaç şurubunu bildiği belirtilmiştir. Erkek öğrencilerin % 24,9'u esmer şekeri bilirken, kız öğrencilerin % 11,2'sinin bilmediği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the sugar consumption behaviors of high school students. In the 2018-2019 academic year, 418 students (195 boys, 223 girls) were enrolled in the study in the age range of 14-19, who were studying in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Sanliurfa, Haliliye and Karaköprü districts. In the information about the health status of the students, it was stated that while 90.0% did not have any health problems, 10.0% was a health problem diagnosed by the doctor. In nutrition habits, 54.8% of the students stated that sometimes, 29.7% always skipped meals and 15.6% stated that they never skipped meals. When the students' knowledge of sugar alternative foods were examined, 1.4% knew stevia, 62.4% knew palm sugar, 95.9% honey, 28.9% reed molasses, 4.1% i agave syrup, 60.3% of the brown sugar and 30.1% of the maple syrup. While 24.9% of male students know brown sugar, 11.2% of female students do not.