Karşılaştırmalı örgütsel analiz yaklaşımı ile yeni kurulan girişimlerin örgütsel meşruiyetlerini sağlama ve yönetme yaklaşımlarının incelenmesi: Bir çoklu örnek olay araştırması
The exami̇nati̇on of approaches of gai̇ni̇ng and managi̇ng organi̇zati̇onal legi̇ti̇macy i̇n new ventures by way of comparati̇ve organi̇zati̇onal analysi̇s: A multi̇ple case research
- Tez No: 589520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Araştırmanın temel amacı, karşılaştırmalı örgütsel yaklaşım ile Muğla ilinde faaliyet gösteren yeni olarak nitelendirilebilecek iki özel eğitim örgütünün meşruiyet stratejileri konusundaki yaklaşımlarını incelemektir. Bu iki işletmenin meşruiyet stratejilerini yönetme konusundaki durumlarını karşılaştırmalı bir biçimde inceleyerek, işletmelerin meşruiyetlerini nasıl yönettikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu iki özel okulun sahipleri veya yöneticileri, bu iki kurumu denetleme yetkisine sahip olan bir devlet yetkilisi ve bu iki okula çocuklarını göndermiş altı aile ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılanlardan meşruiyet stratejileri için geliştirilen senaryolar temelinde iki özel okulun meşruiyetleri değerlendirilmeleri istenmiştir. Araştırma bulguları, iki özel okulun tercih edilme sürecinde velilerin gözünde meşru görüldüklerine işaret etmektedir. Meşruiyet stratejileri açısından değerlendirildiğinde kazanma ve sürdürme stratejilerinin ön planda olduğu anlaşılmıştır. Fakat okulların pratiklerinin sorgulanması özellikle pragmatik meşruiyetlerini azaltıcı etkide bulunduğu ve bunun da örgütlerin genel meşruiyetlerini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main of the research is to analysis approaches about legitimacy strategies of two education organizations that can be described as new ventures in Muğla. We try to understand how these two organizations manages their legitimacy strategies by analyzing comparatively their state about management of their legitimacy strategies. Interviews were conducted with owners and managers of these two organizations, government official who has right to monitor these two organizations and parents who selected these organization for their children's education. We asked to evaluate these two schools' legitimacy according to scenarios for legitimacy strategies by participant who accepted the participation the research. The findings of the research refer these two school seen as legitimacy organizations in the process of school decision. From the point of legitimacy strategies, it can be understood that gaining and maintain strategies of legitimacy are more important than others. However, the questioning practices of these two schools decrease especially pragmatic legitimacy and then, this affect negatively organizations overall legitimacy.