Bilgi yönetiminin inovasyon yeteneği ile ilişkisinin incelenmesi: Doğu Marmara bölgesindeki ar-ge merkezlerinde bir uygulama
Investigation of the relationship of information management with innovation capability: an application on r&d centers in Eastern Marmara region
- Tez No: 589526
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilgi yönetimi ile inovasyon yeteneği arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemidir. TR42 Doğu Marmara Bölgesi'nde yer alan Ar-Ge merkezleri araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklem belirleme yöntemi olarak tam sayım yöntemi uygulanmış ve Doğu Marmara Bölgesi'nde yer alan 120 Ar-Ge merkezi araştırmanın örneklemine dahil edilmiştir. Veriler Ar-Ge merkezleri yöneticilerine uygulanan online anket ile toplanmış ve 32 yönetici çalışmaya katılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini sınamak amacıyla hiyerarşik regresyon yöntemi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the innovation capability and information management. Quantitative methods were used in research. R&D Centers operating in TR42 East Marmara Region were included in this study. Total population sampling method was preferred as sampling method and 120 R&D centers located in Eastern Marmara Region were included. Data were collected via web-based questionnaire and a total of 32 R&D center managers were participated in the study. In order to test the hyphothesis of the research, hierarchical regression method was used.