Ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde yapılandırmacı öğrenme ortamları üzerine bir inceleme
A study on constructivist learning environments in secondary religious education and ethics lessons
- Tez No: 589538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde yapılandırmacı öğrenme ortamlarının ne düzeyde sağlandığının, öğrencilerin algıları üzerinden araştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca yapılandırmacı öğrenme ortamlarına yönelik ortaöğretimde okuyan öğrencilerin görüşleri, ders işleme sürecine ilişkin algıları ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde sağlanan öğrenme ortamlarının, yapılandırmacı öğrenme ortamlarının özelliklerine göre ne düzeyde oluşturulduğunun araştırılması bu çalışma ile amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmada betimsel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni Erzurum merkez ilçelerinde yer alan lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu lisesi, imam hatip lisesi ve meslek lisesi olmak üzere beş farklı okul türünde, 365 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak yapılandırmacı öğrenme ortamlarını değerlendirme ölçeği gerekli izinler alınarak kullanılmıştır. Belirlenen örneklem üzerinde uygulanan ölçek ilk olarak bilgisayar ortamına aktarılmış ve veriler öncelikli olarak uç değer analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sorularına yanıt aranması sürecinde Bağımsız Örneklemler için t Testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde yapılandırmacı öğrenme ortamlarına yönelik algılarının cinsiyet, öğrenim gördükleri sınıf düzeyi bakımından anlamlı olarak farklılaşmadığı; okul türü ve öğrencilerin AGNO'ları bakımından ise anlamlı düzeyde farklılaştığı bulgusunda bu çalışmada ulaşılmıştır. Sonuç: Araştırmanın sonucunda öğrencilerin din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde yapılandırmacı öğrenme ortamlarına yönelik algılarının, fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi okul türlerinde daha yüksek olduğu, diğer okul türlerinde ise daha düşük seviyede olduğu görülmüştür. Okul başarı seviyesinin ve öğrenci seviyesinin yapılandırmacı öğrenme ortamları algısını etkilediği sonucuna, dolayısıyla yapılandırmacı öğrenme ortamı algısının yüksek olduğu durumların başarının yüksek olduğu okullarda görüldüğü sonucuna bu araştırma ile ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this research it is aimed to determine in which graduate constructivist learning environments are provided in religious culture and moral knowledge courses by making researches on student's perceptions. On the other way, students' views about constructivist learning environments who receive education at secondary education, their perception during courses, learning environment provided in religious culture and moral knowledge courses, and in which graduate constructivist learning environment specifications are formed is within the compass of this research's goals. Method: In this research descriptive survey design was used. Studying universe of this research is high school students in Erzurum city center. The research carried out with 365 students in five school; Anatolian high school, science high school, imam hatip high school and vocational high school. We used the development of a scale on assessing constructivist learning environments as the data collection tool by taking necessary official permission. The scale practiced on determined sample was primarily computerized and the data subjected to outlier analyze. By the process of searching answers of the research we used t Test for Independent Sample, Analysis of Variance ANOVA and Kruskal Wallis H Test. Results: Students' perceptions towards education environment in religious culture and moral knowledge courses don't change respectively according to their sex and the classroom educative graduate in which they take education but on the other hand it has been observed that this perception factor change distinguishably by their school and AGNO. Conclusion: In the result of the research we observed that student's perception for constructivist learning environments in religious culture and moral knowledge courses is higher at science high school and social sciences high schools than the other school type. School and students educative succeeding graduate effect constructivist learning environments perception and so the cases in which constructivist learning environments perception is high are observed in the schools whose educative succeeding have a high level.