Simülasyona dayalı eğitimde farklı çözümleme yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve performansına etkisi
The effect of different debriefing methods in simulation-based training on nursing students' knowledge and performance
  1. Tez No: 589546
  2. Yazar: HİLAL TÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DEMİRÖREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TAŞDELEN TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, simülasyona dayalı eğitimde farklı çözümleme yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve performansına etkisini belirlemek amacıyla deneysel desende yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2017-2018 Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde“Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Dersi”ne kayıtlı 83 hemşirelik 2. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada tüm öğrenciler antikoagülan ilaç kullanımı konusunda standart hasta ile simülasyon eğitimine katılmıştır. Kontrol grubundaki öğrenciler sadece simülasyon uygulamasına katılmış, deney grubu 1'deki öğrencilerle simülasyon sonrası sözlü çözümleme, deney grubu 2'deki öğrencilerle ise videolu çözümleme oturumu yapılmıştır. Öğrencilerin bilgileri bilgi testi ile, performansları gerçek hastalarla yaptıkları uygulamaların değerlendirmesi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study was to evaluate the effect of different debriefing methods in simulation-based training on nursing students' knowledge and performance. The study sample consisted of 83 second-grade nursing students of the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences of Yildirim Beyazit University, Ankara. All participants enrolled in the Surgical Nursing Course in the spring semester of the 2017-2018 academic year. All participants attended standardized patient simulation training on anticoagulant treatment. The control group participants (CG) only attended simulation while those in experimental groups 1 (EG1) and 2 (EG2) participated in post-simulation verbal and video debriefing sessions, respectively. Participants' knowledge was measured using a knowledge test while their performance was evaluated based on their practices on real patients.