Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi ve Türkiye ile Arjantin bireysel emeklilik sisteminin karşılaştırılması
The private pension system in Turkey and the comparison of the private pension system in Turkey and Argentina
- Tez No: 589556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin gelişimi ile Arjantin'de uygulanmış olan bireysel emeklilik sisteminin birbirine benzer ve farklı yönlerini karşılaştırarak, Türkiye için olası bir ekonomik kriz durumunda bireysel emeklilik sisteminin geleceği konusunda tespitlerde bulunmaktır. Bu çalışmada, birinci bölümde bireysel emeklilik sistemi, kavramsal çerçeve ve bireysel emeklilik sistemini uygulayan diğer ülkeler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de uygulanan bireysel emeklilik sistemine ve son zamanlarda yapılan düzenlemelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye ve Arjantin bireysel emeklilik sistemlerinin gelişimi bireysel emeklilik göstergeleri açısından (şirket sayısı, katılımcı sayısı, bireysel emeklilik fonlarının;getiri oranları, yatırımlara göre değerlendirilmesi) yıllar itibariyle karşılaştırılmıştır. Ülkelerin bireysel emeklilik sistemi verileri kullanılarak alan çalışması yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin gelişmesi için katılımcının artması temeline dayanan düzenlemeler yapılmaktadır. Katılımcı sayısının artmasının istenmesi, bireysel emeklilik sistemine zorunlu katılım getirilmesi ihtimalini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, by comparing similarities and differences of PPS that implemented in Argentina and the evolution of PPS in Turkey, to make determinations about the future of the PPS in the case of a possible economic crisis. In the first part of study, it was given information about the PPS, conceptual framework and the other countries that implement the PPS. In the second part, the PPS in Turkey and a recent revisions were presented. And finally in the third part, the evolution of private pension system in Turkey and Argentina were compared by years in terms of private pension indicators (number of companies, number of participants, private pension funds that evaluated according to investment and its rates of return). This study was designed in the form of a field work based on the PPS data of countries. As a result, revisions are made to improve PPS in Turkey, which based on a rise in the number of participants. The demand for a rise in the number of participants increases the probability that compulsory participation in PPS will be proposed an item for the agenda.