Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Türkiye arasında GSYH açısından yakınsama analizi çalışması
Convergence analysis study of GDP between EU member countries and Turkey
  1. Tez No: 589576
  2. Yazar: FIRAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye`nin Avrupa Birliği üyesi ülkelere büyüme rakamları yani gayri safi yurt içi hasıla açısından yakınsama gösterip göstermediği araştırmıştır. Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne tam üye olma konusundaki, uyum çalışmaları uzun süredir devam etmektedir. Yapılan çalışma Türkiye`nin, tam üye olmak istediği Avrupa Birliği`ne büyüme rakamları açısından da hazır olup olmadığını göstermektedir. Çalışma kapsamında yakınsamanın tanımı, yakınsama olgusu ve türleri, beta ve sigma yakınsama, koşullu ve koşulsuz yakınsama kavramları incelenmiş ve literatür taramaları gerçekleştirilmiştir. Türkiye`nin, Avrupa Birliği üyesi ülkelerle yapılan yakınsama analizi kapsamında, Avrupa Birliği`nin kuruluşu, genişleme süreçleri ve bu genişleme süreçlerine yön veren önemli gelişmeler çalışma içerisinde incelenmiştir. Bununla birlikte, Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne tam üye olma hedefi kapsamında yapılan çalışmalar ve tarihsel süreçle birlikte, çalışmanın temel zaman aralığını oluşturan 1970 – 2017 yılları arasındaki önemli makro ekonomik gelişmeler incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında Türkiye`nin AB üyesi ülkelerle gsyh açısından yakınsama gösterip göstermediğine ilişkin olarak, AB`nin 4. Genişleme sürecindeki ülkelerle, 5.-6.-7. Genişleme sürecindeki ülkelerle ve tüm AB üyesi ülkelerle belirlenen zaman aralıklarındaki yakınsama durumu incelenmiştir. Bu kapsamda sigma, beta ve birim kök testleriyle yakınsama durumu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis study, it has been studied whether Turkey shows any convergence in terms of growth rates, in other words, gross domestic products to European Union countries or not. Turkey has been carrying out EU harmonization studies for a long time. This study shows whether Turkey is ready to become an EU country in terms of also growth rates or not. In the scope of this study, concepts and types of convergence besides concepts of beta and sigma convergence, conditional convergence and unconditional convergence have been examined and the literature has been reviewed. The study has examined the establishment of European Union, enlargement processes and important developments shaping these enlargement processes dahili the scope of convergence analysis of Turkey to EU countries. Moreover, besides the studies carried out by Turkey for the aim of becoming a full member of European Union and the historical process, the important macroeconomic developments arasında dates of 1970-2017, the main time period of the study, has also been examined. The last part of the study handles the convergence situation of Turkey with Enlargement countries (4th) And enlargement countries (5th, 6th and 7th) and all EU countries dahili the defined time periods in the scope of convergence of Turkey to EU countries in terms of gross domestic products. in this frame, the convergence has been studied via sigma, beta and unit root tests.