Türkiye'de internet reklamcılığından elde edilen gelirin vergilendirilmesi ve denetim boyutu
Taxation and audit of income from internet advertising in Turkey
  1. Tez No: 589575
  2. Yazar: ELİF GANBAATAR TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜNAY BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilişimidünyasındakiihızlı gelişmeleriile, internetitüm sektörleriiçin yeni bir pazar halini almış, böylelikle interneteiözgü çalışma alanları ve pazarlama yöntemleriigeliştirilmiştir. Reklamisektörü de bu gelişimdenietkilenmiş ve kendisine geniş biriyaratıcılık sunan internetiortamında hızla büyümeyeibaşlamıştır.i Dijitalleşen dünyadaiinternetireklamcılığı,ihedef kitlesininidaha kolayibelirlenebilir olması, maliyetininidüşük olması,iinteraktif kullanımaiolanak vermesi,ifiziki sınırlaraitabi olmamasıigibi bir çok nedenleigelenekselireklamcılığıniönüne geçmekiüzere hızla yolialmaktadır. İnternetiortamının özündeni kaynaklananisebeplerle, vergilendirilmesii uzun zamandanibu yanaitartışılmaktadır. Uluslararasıivergi hukukuikurallarıive elektronik ticaretinivergilendirilmesine ilişkiniçalışmalarida fiziki sınırları bulunmayaniinternet reklamcılığınınivergilendirilmesiikonusundainet bir çözümisunamamaktadır. Teknolojininigelişmesi veiinternetin hem evihem de iş kullanıcılarıiiçin vazgeçilmezihale gelmesi ile,ireklamcılıkisektörü deisanal alemeiyönelmiştir. Bu şekilde, yeniireklam yöntemleriidoğmuş veiinternet reklamisektörü içiniçok büyük bir pazarihalini almıştır. İnternetireklamcılığı, sınırlarıiortadan kaldırması, fiziksel ortamaiihtiyaç duymaması ve maliyetleriidüşürmesi nedeniyle, günümüzde gelenekselireklamcılığın önüne geçmiştir. TümiDünyada internet reklamcılığı yüksek ivme ileiilerlerken, vergiiyasaları buiilerlemenin gerisindeikalmış ve genel geçer kurallarihenüz oluşturulamamıştır. Ortayaiatılan görüş veiyöntemler, internet ortamınınisınırlarının olmaması ve gelirinitespit edilmesininizorluğu gibiibaşlıca nedenlerleibir noktaya kadariuygulanabilmekte, önemli düzenlemelereiihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizdeide, internet ile ilgili özel vergi yasaları olmamakla birlikte, çok ulusluluğui düşünüldüğündeisorunun ulusali düzenlemelerden çok ikiliianlaşmalar veioluşturulacak uluslararasıiesaslar ile çözülmesiimümkün görünmektedir. Hali hazırda, OECD tarafındanibelirlenen bazı esaslariinternet reklamcılığınaiuygulanmakta olup, OECD'niniçalışmaları devamietmektedir. Diğer yandan, itçok dahaihızlı ilerlediğiidüşünüldüğünde, internet reklamcılığınınivergilendirilmesinin deiher zaman güncelive değişimeiaçık bir alan olarakikalacağıidüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the fast developments of Informatics World, Internet became the new market area for all sectors. Herewith, new working places and marketing methods are improved day by day. Advertising is also affected this changing situation so it started to move that new area which is called Internet Advertising or Digital Advertising. The Internet advertising provides so many advantages such as; Easy to define the target group, Lower costs, Allow to interactive uses, Not depends on physical boundary etc… These advantages put forward the Internet advertising ffrom the traditional advertising. In other hand, taxing od internet advertising brings along many new questions and problems because of inherent properties of internet. International tax law rules are not enough to answer the problems yet. Because, new advertising has not boundary and fixed places. Generally tax rules based on fixed places also. People use internet not only at home but also at wok and it already became center of our lives. Because of this situation, internet became huge market for advertisements. In Turkey, bilateral agreements and international principles are used to solve the taxing problems of internet advertising. At present, OECD Works on this issue but IT World developing so fast and law fall behind it. Taxing system must update own self to solve that problems. So, the taxing of internet advertising is always being actual and open to the changes.