Ortaöğretim İngilizce konuşma becerisinin geliştirilmesinde bağlantıcı mobil öğrenme
Investigating a connectivist mobile learning process for improving English oral skills in high school
  1. Tez No: 589577
  2. Yazar: TÜLAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÇİĞDEM SUZAN ÇARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ortaöğretim 11. sınıf İngilizce dersinde konuşma becerisinin geliştirilmesi için tasarlanan bağlantıcı mobil öğrenme sürecinin incelenmesidir. Bütüncül tek durum çalışması olarak desenlenen araştırmada, Ortaöğretim İngilizce dersi öğretim programı kazanımları dikkate alınarak geliştirilen altı adet bağlantıcı mobil öğrenme etkinliği uygulanmıştır. Etkinlikler Blog, WhatsUp, Skype, Facebook sosyal ağlarında gerçekleştirilmiş ve bağlantıcı öğrenme ilkeleri izlenmiştir. Araştırmaya 2017-2018 öğretim yılında Bursa ilinde ikamet eden 15 11. sınıf öğrencisi, onların İngilizce öğretmeni ve velileri katılmıştır. Katılımcılar akıllı cep telefonlarında oluşturdukları kişisel öğrenme ortamlarından etkinliklere katılmışlardır. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistikler ile nitel ve nicel içerik analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada, katılımcıların etkinliğe karşı olumlu ve benzer beklentiler içinde oldukları, etkinliklere katılımlarının hazırlıklı, farklı zamanlı / eş zamanlı ya da dolaylı olduğu, süreçte duygularının genel olarak olumsuzdan olumluya doğru bir değişim gösterdiği, çoğunluk tarafından etkinliğin eğlenceli ve yararlı bulunduğu, etkinliklerden öğrencilerin aldıkları konuşma becerisi puanlarının ortanın üzerinde olduğu, karşılaşılan sorunlar göz ardı edilmemekle birlikte katılımcıların beklentilerinin büyük ölçüde karşılandığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, İngilizce konuşma becerisine yönelik tasarlanan etkinliklerle gerçekleştirilen bağlantıcı mobil öğrenme süreci, öğrencilere eğlenceli ve esnek öğrenme yaşantıları sunmuş, etkinliklerin gerektirdiği çeşitli görevleri yerine getirirken öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerinin gelişmesine yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate a connectivist mobile learning process designed to improve speaking skills in an 11. grade English class. In this holistic single case study, six connectivist mobile learning activities designed on the basis of the learning outcomes of a secondary English curriculum. The activities were performed via social networks Blog, Facebook, WhatsApp, Skype and the principles of connectivism were followed. The participants of the study were fifteen 11th grade students, their parents and English teacher residing in Bursa. The participants performed the activities through their personal learning environments they created on their mobile phones. While analyzing the data collected, content and descriptive analyses were carried out. The results of the study shows that the participants had positive and similar expectations from the activity, their participations were prepared, asynchorous, synchorous or indirect, the participants' feelings changed from negative to positive during the activities, most of the participants found the activity entertaining and useful, the speaking scores of the students in the activity were above the average score and the expectations of the participants were mostly met in spite of the problems experienced during the learning process. As a conlusion, the connectivist mobile learning process provided an enjoyable and flexible learning experience, assisted improving students' speaking skills.