1982 Anayasası'nda yapılan 2017 değişiklikleri sonrası oluşan yeni hükûmet sistemi ile ABD hükûmet sisteminin karşılaştırılması
Comparison of the new government system and the US government system following the 2017 amendments to the 1982 Constitution
- Tez No: 589629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
1923- 2018 arası 95 yıllık demokrasi tarihimizde 65 hükûmet kurulmuştur. Basit bir hesapla ülkemizdeki bir hükûmetin ortalama ömrü 1 yıl 5 ay gibi bir süredir. Buradan anlaşılacağı üzere ülkemizde istikrarsız dönemler bir hayli fazladır. 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen hain darbe girişimi de göstermiştir ki vesayetin sistemin damarlarından atılmadan bu darbe geleneği bitmeyecektir. Yürütmedeki çift başlılık ülkenin ihtiyaç duyduğu siyasal ve ekonomik istikrar ortamını sağlayamamıştır. 2017 yılında yapılan anayasa değişikliği ile 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren parlamenter hükûmet sisteminden Türk tipi başkanlık hükûmeti sistemi diye adlandırabileceğimiz cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçilmiştir. Bu sayede vesayet, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık ve yürütmedeki çift başlılık giderilecektir. Bu çalışma, yapılan anayasa değişikliği ile geçilen cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi ile ABD'nde uygulanan başkanlık sisteminin karşılaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
From 1923 to 2018, 65 governments were established in 95 years of our democracy history. With a simple calculation, the average life expectancy of a government is one year and five months in our country. As can be understood from this, there are a lot of unstable periods in our country. The treacherous coup attempt that took place on July 15, 2016, also showed us, the tradition of this coup will not end until the guardianship is thrown out of the veins of the system. The coupled power did not provide the political and economic stability which is needed by the country. With the Constitutional amendment made in 2017, the system of the Presidential Government which is called Turkish Presidency Government System was passed from the parliamentary government system from 2018 June. At this point, tutelage, political and economic instability, and duality in execution will be eliminated. This study is a comparison of the Presidential Government System, which was overcome with the amendment of the Constitution, with the Presidency System applied in the USA