Ethics in STS: A bibliometric exploratory study
BTT içinde etik: Bir bibliyometrik araştırma çalışması
- Tez No: 589632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OĞULCAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bilim, Teknoloji ve Toplum (BTT) toplumda bilim ve teknolojinin içiçe örülmüş yapısına odaklanan disiplinler arası bir çalışma alanıdır. Bu çalışma bibliometrik kelime birlikteliklerinin analizi ve ağ görselleştirmesi ile bu alanda etik anahtar kelimesinin çevresinde kurulmuş anahtar kelimeler ağını inceler. Akademik makalelerin verileri 2000-2017 yıllarını kapsayarak Web of Science veri tabanından indirilmiştir. Grafikler VosViewer ve Gephi ile üretilmiştir. Yılların bölündüğü dört grup içerisinde (2000-2004, 2005-2009, 2010-2014 ve 2015-2017), ilişkili dergilerde iki temel alanın sürekli olarak önemli bir rol oynadığı bulunmuştur. Bu iki yaklaşımın daha detaylı araştırılması farklı yöntemler, kapsamlar, yapılar ve örtüşen terimlerin olduğunu ortaya çıkarır. Bu etik tartışmasının BTT içerisinde önemli ancak nadir gözüken bir başlık olduğu ve farklı yaklaşımlar içermesi ile sonuçlanır. Etik terminolojisinin farklı formları bulunmuştur. Güçlü bağlantıları olan merkezi tartışmalar vardır ancak ağın büyük çoğunluğunda çoğulluk belirgindir.
Özet (Çeviri)
Science, Technology and Society (STS) is an interdisciplinary study field that focuses on the interwoven structure between science and technology in society. This study, using bibliometric word co-occurrence analysis and network visualization, looks to keyword network established around ethic keyword in this field. Data of scholarly articles are downloaded from Web of Science database, covering years 2000 – 2017. Graphs are generated with VosViewer and Gephi. Within four divisions of years (2000 to 2004, 2005 to 2009, 2010 to 2014 and 2015 to 2017) it is found that two major areas with dedicated journals play consistently significant role. Further study of those two approaches reveals that they have different method, coverage and structure and overlapping terms. It concludes that ethics discussion is a central but rare topic in STS studies and diverse approaches exist. Varying forms of ethics terminology are to be found. There are some central established discussions with strong links, but plurality and variations are the most significant attribute of the network.