Transkateter aortik kapak implantasyonu (TAVİ) yapılan hastalarda preoperatif elektrokardiyogramlarındaki düşük voltajın kalp yetersizliği ile hastane yatışını ve mortaliteyi öngörmedeki rolü
The predictive role of preoperative low-voltage electrocardiogram findings on heart failure–related hospitalization and mortality in patients undergoing transcatheter aortic valve implantation (TAVI)
  1. Tez No: 975389
  2. Yazar: HASAN DÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte yaşlılık döneminde görülen hastalıkların prevalansı da belirgin şekilde yükselmiştir. Aort darlığı bu hastalıkların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. İleri aort darlığı konjenital, romatizmal veya dejeneratif etyolojiye bağlı olarak gelişebilmektedir. Günümüzde ileri aort darlığının tedavisinde transkateter aortik kapak implantasyonu (TAVİ) ve cerrahi aortik kapak replasmanı en sık kullanılan yöntemlerdir. Bu çalışmada TAVİ sonrası tüm nedenlere bağlı mortalite veya kalp yetersizliğine bağlı hastane yatışı ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Çalışma için etik kurul onayı Kocaeli Şehir Hastanesi Etik Kurulundan alınmıştır (Karar No: 2014/137). Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2021–Mart 2023 ve Kocaeli Şehir Hastanesinde Mart 2023–Ekim 2024 tarihleri arasında semptomatik ciddi aort darlığı tanısı ile TAVİ işlemi uygulanan 105 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların bazal demografik ve klinik özellikleri (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, periferik arter hastalığı, fonksiyonel kapasite, STS ve EuroSCORE II değerleri, laboratuvar parametreleri vb.), ekokardiyografi ve EKG bulguları (sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, aortik pik velosite, aort kapak alanı, dal bloğu, hipertrofi bulguları, düşük voltaj vb.), kullanılan kapak tipi, paravalvüler aort yetersizliği, vasküler komplikasyonlar, kan transfüzyonu ihtiyacı, kalıcı kalp pili gereksinimi ve akut böbrek hasarı gibi parametrelerin sonlanım üzerine etkileri değerlendirildi. Veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edildi ve p<0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Medyan 15 aylık takip süresinde 19 hastada tüm nedenlere bağlı ölüm, 15 hastada ise kalp yetersizliği nedeniyle hastane yatışı izlendi. Çalışmanın bileşik sonlanım noktası olan tüm nedenlere bağlı ölüm veya kalp yetersizliği ile yatış toplam 29 hastada görüldü. EuroSCORE II, EKG'de düşük voltaj, işlem süresi, evre 3–4 akut böbrek hasarı ve kalıcı kalp pili implantasyonu bileşik sonlanım gelişen grupta anlamlı olarak daha yüksekti. Cox regresyon analizinde EKG'de düşük voltaj ve evre 3–4 akut böbrek hasarının tüm nedenlere bağlı ölüm veya kalp yetersizliği ile hastane yatışını öngörmede bağımsız prediktörler olduğu saptandı. Sonuç olarak, TAVİ sonrası EKG'de düşük voltaj ve ciddi akut böbrek hasarı gelişimi olumsuz klinik sonlanımlarla ilişkili bulunmuştur. Bu hasta grubunda daha yakın takip ve daha sık poliklinik kontrollerinin planlanması önerilebilir. Ayrıca EKG'de düşük voltajın TAVİ sonrası prognostik değerini inceleyen ilk çalışma olması nedeniyle, daha geniş hasta serileri ile bu ilişkinin detaylı olarak araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With the global increase in the elderly population, the prevalence of age-related diseases has risen significantly. Aortic stenosis is among the most common of these conditions. Severe aortic stenosis may develop due to congenital, rheumatic, or degenerative etiologies. Currently, transcatheter aortic valve implantation (TAVI) and surgical aortic valve replacement are the primary treatment modalities for advanced aortic stenosis. This study aimed to identify the factors associated with all-cause mortality or heart failure–related hospitalization following TAVI. Ethical approval for the study was obtained from the Ethics Committee of Kocaeli City Hospital (Approval No: 2014/137). A total of 105 patients who underwent TAVI for symptomatic severe aortic stenosis between January 2021 and March 2023 at Kocaeli Derince Training and Research Hospital, and between March 2023 and October 2024 at Kocaeli City Hospital, were included. Baseline demographic and clinical characteristics (age, sex, body mass index, hypertension, coronary artery disease, peripheral artery disease, functional capacity, STS and EuroSCORE II values, laboratory parameters, etc.); echocardiographic and electrocardiographic findings (left ventricular ejection fraction, aortic peak velocity, aortic valve area, bundle branch block, hypertrophy findings, low-voltage criteria, etc.); valve type; paravalvular aortic regurgitation; vascular complications; need for blood transfusion; need for permanent pacemaker implantation; and the presence of acute kidney injury were evaluated in relation to the study outcomes. Data were analyzed using SPSS 22, and a p-value <0.05 was considered statistically significant. During a median follow-up of 15 months, 19 patients experienced all-cause mortality and 15 were hospitalized for heart failure. The composite endpoint of all-cause mortality or heart failure hospitalization occurred in 29 patients. EuroSCORE II, low-voltage ECG findings, procedure duration, stage 3–4 acute kidney injury, and permanent pacemaker implantation were significantly more frequent in patients who experienced the composite endpoint. According to Cox regression analysis, low-voltage ECG and stage 3–4 acute kidney injury were identified as independent predictors of all-cause mortality or heart failure hospitalization. In conclusion, the presence of low-voltage ECG and severe acute kidney injury following TAVI was associated with adverse clinical outcomes. Closer follow-up and more frequent outpatient visits may be warranted in these patients. As this is the first study to investigate the prognostic impact of low-voltage ECG in TAVI patients, further research with larger cohorts is needed to validate these findings.