İslamcılık düşüncesinin ortaya çıkışında sınıfsal mücadelenin etkileri
The effects of classial struggle on the appearance of Islamic thought
  1. Tez No: 589637
  2. Yazar: ERDAL ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İslamcılık İdeolojisi 19. Yüzyılın ikinci yarısından sonra yaygınlaşmış bir ideoloji olmasına rağmen kökleri itibariyle çok daha gerileri giden bir ideolojidir. İslamcılık ile ilgili olarak ülkemizde yapılmış olan çalışmalar değer-din-ahlak temelli yapılmış çalışmalardır. Ancak bu çalışmanın amacı İslamcılık düşüncesinin ortaya çıkışını farklı bir bakış açısı ile incelemektir. İslamcılık Düşüncesi üzerinde yazılan değerlendirmelerin ekseriyeti dini, kültürel ve değer temelli bakış açısı ile yapılmış olduğundan ve kanaatimizce bu bakış açısı İslamcılık düşüncesinin ekonomik arka planını görme önünde büyük bir engel oluşturur. İşbu değerlendirmeler İslamcılık düşüncesinin toplum içindeki dönüşümden, ekonomik gelişmelerden (Devletin, kapitalizmle bütünleşme çabalarından) ve dönemin dünya konjonktüründen bağımsız olarak yapılmıştır. Bu bakış açısının bu düşüncenin açıklanmasında ve anlaşılmasının önünde bir engel olduğu düşünüldüğünden, İslamcılık düşüncesinin ortaya çıkışını Sınıf temelli mücadele çerçevesinde değerlendirme gereği doğmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ideology of Islamism Although an ideology that became widespread after the second half of the 19th century, it is an ideology that goes far behind in its roots. Studies on Islamism in our country are based on value-religion-morality. However, the aim of this study is to examine the emergence of Islamic thought from a different perspective. Since the majority of the evaluations written on the Thought of Islamism have been made from a religious, cultural and value-based perspective, and in our opinion, this perspective constitutes a major obstacle to seeing the economic background of the thought of Islamism. These evaluations were made independently of the transformation of Islamism in society, economic developments (the State's efforts to integrate with capitalism) and the world conjuncture of the period. Since this point of view is thought to be an obstacle to the explanation and understanding of this thought, the need to evaluate the emergence of the thought of Islamism within the framework of the class-based struggle.